Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 maja 2024

Remont Śmigłego-Rydza. Trwają przygotowania zieleńców [ZDJĘCIA]

red

Drogowcy modernizują drogę na odcinku od... więcej

poniedziałek, 13 maja 2024

piątek, 10 maja 2024

Spotkania z mieszkańcami - przygotowania do 9 projektu rewitalizacji obszarowej

Patrycja Wojtaszczyk

Rewitalizacja obszarowa w ramach projektów 1- 8... więcej

Teleporady dla osób głuchych w miejskich centrach medycznych. Przez komunikator internetowy, z pomocą tłumacza języka migowego

W związku z epidemią koronawirusa wizyty w poradniach zdrowia ograniczane są tylko do sytuacji koniecznych. Większość kontaktów między pacjentem a lekarzem odbywa się na zasadzie teleporady telefonicznej. Jak można w tej sytuacji pomóc osobie głuchej bądź bardzo słabo słyszącej?

Do miejskich centrów medycznych wprowadzany jest specjalny program do wideorozmowy. Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej, szukającej porady medyka - w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego.

Do miejskich centrów medycznych wprowadzany jest specjalny program do wideorozmowy. Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej, szukającej porady medyka - w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego. Wykorzystywana jest do tego specjalna aplikacja oraz komunikator. 

Takie rozwiązanie wykorzystywane jest już w dwóch miejskich szpitalach: Jonschera oraz Rydygiera. Przy tłumaczeniach migowych pomagają osoby z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi. Do wprowadzenia specjalnych wideorozmów przygotowują się też pozostałe miejskie centra medyczne. W ciągu najbliższych tygodni z takich samych konwersacji skierowanych do osób głuchych i słabosłyszących będą mogli korzystać pacjenci z dysfunkcjami słuchu oraz mowy we wszystkich 30 miejskich poradniach zdrowia w całej Łodzi.

Przypomnijmy, problemy ze słuchem ma kilka tysięcy łodzian. 

Jak podkreśla Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, taką funkcjonalność i pomoc dla osób głuchych wprowadzono też w 14 instytucjach publicznych w mieście. Z możliwości wideorozmowy z pomocą tłumacza języka migowego można skorzystać m.in. w: Urzędzie Miasta Łodzi (m.in. centrach obsługi mieszkańca we wszystkich częściach miasta czy w wydziale komunikacji), Powiatowym Urzędzie Pracy, Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Centrum Informacji Turystycznej oraz oczywiście u Rzecznika Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt