Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Pomóż zaprojektować park Helenów, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom

Pod koniec sierpnia odbędą się społeczne konsultacje, w których łodzianie będą mogli wypowiedzieć się na temat przyszłego kształtu parku Helenowskiego, modernizowanego na wystawę Zielone EXPO 2024.

Pomóż zaprojektować park Helenów od nowa, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Celem planowanej przez miasto rewitalizacji parku Helenów jest przywrócenie świetności tego miejsca z przełomu XIX i XX wieku, odtworzenie dawnej infrastruktury, małej architektury, alejek, nasadzeń, przywracając w miarę możliwości historyczny wygląd i funkcje tej przestrzeni publicznej oraz wprowadzenie nowych, współczesnych rozwiązań funkcjonalnych, odpowiadających dzisiejszym potrzebom mieszkańców.

Odnowa parku Helenów, położonego pomiędzy ulicami Źródłową, Smugową i Północną, to pierwszy krok w stworzeniu atrakcyjnych terenów zielonych w mieście, w związku z planowanym w 2024 r. Zielonym Expo w Łodzi. Planowane jest m.in. opracowanie połączenia z sąsiednimi terenami zielonymi m.in. z parkiem Ocalałych i parkiem Staromiejskim, dającego w efekcie formę ścieżki turystycznej, rekreacyjnej, trasy dla aktywności sportowej i edukacyjnej. Tereny te stanowić będą uzupełnienie głównego obszaru Zielonego EXPO 2024.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi powiedziała: - Czas zacząć prace związane z realizacją EXPO 2024 w naszym mieście. Rozpoczynamy od parku Helenowskiego, unikatowego miejsca z niezwykłym klimatem o czym przekonują liczne stare fotografie, który mocno zmienił się po II wojnie światowej. Chciałabym przypomnieć, że to w tym parku w 1895 r. odbyła się pierwsza wystawa przemysłowa w Łodzi, tak więc wracamy do korzeni. Zaczynamy od projektu i konsultacji społecznych z związanych z parkiem. Chcemy, żeby to miejsce odpowiadało oczekiwaniom i potrzebom łodzian. Zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych oraz seniorów, którzy żyją w naszym mieście. Park Helenowski to piękne miejsce, ale wymaga zmian, tak by łodzianie chcieli spędzać tu czas, w którym można również podziwiać wydarzenia kulturalne. Chcemy piękne i zabytkowe przestrzenie parku przywrócić do świetności i pełnej krasy. Zapraszam mieszkańców do konsultacji, by powstał park na miarę marzeń i potrzeb łodzian.

Konsultacje, podczas których architekci odpowiedzialni za projekt modernizacji parku Helenowskiego, chcieliby poznać oczekiwania łodzian co do przyszłego kształtu parku, odbędą się 20 sierpnia (od godz. 18, w klubie sportowym Społem) oraz 25 sierpnia, w godz. 11-19, w specjalnym namiocie ustawionym na terenie parku. Gdyby w sobotę warunki pogodowe były niesprzyjające, rezerwowym terminem jest niedziela 26.08.

Projektantów modernizacji parku Helenowskiego interesują głownie:
- potrzeby i oczekiwania rodziców, młodzieży, seniorów w codziennym korzystaniu z Parku;
- obserwacje sposobu funkcjonowania parku oraz przyrodnicze życie w nim;
- propozycje wydarzeń kulturalnych;
- propozycje form edukacji historycznej, regionalnej, ekologicznej itp.
- wskazania ulepszeń w zakresie dostępności.

Spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne odbędzie się 11 września (godz. 18 w budynku klubowym Społem). Projektanci pokażą na nim projekt uwzględniający propozycje przedstawione przez mieszkańców. Koncepcja zagospodarowania parku jest podstawą do złożenia wniosku o unijne 90-procentowe dofinansowanie. Władzie miasta przewidują na ten cel 5 mln. zł, z czego jako wkład własny zarezerwowane 500 tys. zł.

Park Helenów to zabytkowy park, który został założony w latach 80. XIX wieku przez łódzkiego przemysłowca K. Anstadta na bagnistych terenach doliny rzeki Łódki. W 1885 roku park został udostępniony publiczności (szczególnie dedykowany bogatszym mieszkańcom, gdyż wstęp był płatny) i dzięki licznym atrakcjom, takim jak stawy z przystanią dla łódek, wodotryski i kaskada na skarpie, różane aleje, zwierzyniec (m.in. niedźwiedzie, szympansy, jelenie, dziki) oraz altana (zwana potocznie grotą), tarasy, bogate kwietniki, muszla koncertowa, wieża widokowa i infrastruktura sportowa oraz zimowa ślizgawka - cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Bywał tu często Julian Tuwim, o czym po latach wspominał w "Kwiatach Polskich".

Ciekawostką jest fakt, iż w 1895 roku na terenie parku odbyła się Pierwsza Wystawa Przemysłowa w Łodzi, zatem tradycje wystawiennicze naszego miasta - EXPO, sięgają końca dziewiętnastego wieku. Po 1946 r. park przeszedł na własność miasta - został gruntownie uporządkowany i otrzymał imię "19 Stycznia". Wschodnia część dawnego założenia (z terenami sportowymi) została wyłączona z parku, stanowiąc obecnie obiekt K.S. Społem.

Kontakt