Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 14 czerwca 2024

Brzeźna już gotowa po remoncie. Na taką ulicę aż miło popatrzeć! [ZDJĘCIA]

TAnd

Zakończył się remont ul. Brzeźnej. W poniedziałek... więcej

czwartek, 13 czerwca 2024

środa, 12 czerwca 2024

Perła przy Sienkiewicza 22 znów lśni. Kompleks biurowy w otoczeniu zieleni [ZDJĘCIA]

ML

Przez ostatnie kilka lat kamienica straszyła, była... więcej

Kamienice przy ul. Tuwima 33 i 35 zmienią się nie do poznania

Rewitalizacja ulicy Tuwima wkracza w końcowy etap. Niebawem oddana do użytku zostanie jezdnia, a na przełomie roku nastąpi odbiór techniczny rewitalizowanych budynków spod numeru 46 i 52. W remoncie są jeszcze kamienice, znajdujące się pod numerami 33 i 35 i okalająca je przestrzeń.

Kamienice przy ul. Tuwima 33 i 35 zmienią się nie do poznania , fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

- To są dwa ostatnie budynki, których rewitalizację realizujemy na ul. Tuwima. Koszt tej inwestycji to 16 mln zł. Po jej zakończeniu, czyli w przyszłym roku, ulica Tuwima będzie zrewitalizowana w zakresie, który przewidywaliśmy - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W rewitalizowanych kamienicach przy ul. Tuwima 33 i 35 powstaną podwórka pełne zieleni i drzew oraz budynki z dachem pokrytym zielenią. Dzięki temu staną się przyjazną przestrzenią w domu dziennego pobytu dla seniorów oraz punkcie pracy socjalnej, które tam powstaną. Renowacja budynków połączy innowacyjne rozwiązania inwestycyjne ze społecznym aspektem rewitalizacji.

W kamienicy przeprowadzany jest gruntowny remont. Rozbudowana będzie oficyna zachodnia budynku i jej północna część poddasza budynku frontowego. Łączna powierzchnia mieszkań w tej kamienicy zostanie zwiększona. Wprowadzone zostanie centralne ogrzewanie. Na parterze i w części rozbudowywanej będzie mieścił się dom dziennego pobytu. W ramach dodatkowej funkcji społecznej w tym budynku powstanie mieszkanie chronione dla osób z pieczy zastępczej. Na parterze znajdą się lokale usługowo-handlowe, natomiast na poddaszu zaproponujemy twórcom powierzchnie na pracownie.

- Na dziedzińcu wewnętrznym budynku stworzona zostanie przestrzeń wypoczynkowa, z dodatkową zielenią w postaci drzew i krzewów, pergolami z ławkami, którą okrywać będzie membrana. Takie same miejsca spotkać można na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie - powiedział Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich, który dodał: - Na pobliski zieleńcu znajdzie się także plac zabaw.

Dach budynku domu dziennego pobytu pokryty będzie mchem i rozchodnikiem, które zazielenią jego całą powierzchnie. Zielony ekstensywny dach stworzy unikalny mikroklimat. W stropodachach kamienicy zamontowane zostaną domki dla jeżyków.

Stworzenie funkcji społecznych w otoczeniu zieleni będzie dobrym miejscem do przebywania nie tylko dla mieszkańców, ale wszystkich chętnych do tworzenia więzi społecznych i chętnych do uczestniczenia i tworzenia wspólnej społeczności. 

W budynku powstanie:

  • 11 mieszkań komunalnych,
  • 1 mieszkanie chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej,
  • Dom Dziennego Pobytu Vigor Senior
  • 2 lokale usługowo-handlowe,
  • 2 pracowanie twórcze.
Kontakt