Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 27 marca 2024

Wielki remont fabryk przy Sienkiewicza. Dwa budynki zyskują nowe życie [ZDJĘCIA]

ML

Dwie zabytkowe fabryki odzyskują blask. Zaglądamy... więcej

POW będzie woonerfem. Zobacz, jak wygląda projekt [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

PaŚ

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego zaproponowali... więcej

poniedziałek, 25 marca 2024

Remont Legionów. Miasto zaprasza na społeczny odbiór inwestycji [SZCZEGÓŁY]

ML

Wyczekiwany finał remontu Legionów coraz bliżej.... więcej

Łódź rewitalizuje ul. Wolborską i Podrzeczną

Zmieniamy dolinę Łódki. To jeden z najciekawszych obszarów łódzkiej rewitalizacji. Przebudowana zostanie ulica Wolborska i Podrzeczna, które połączą Stary Rynek z parkiem Staromiejskim.

Przebudowane ulice Wolborska i Podrzeczna połączą Stary Rynek z parkiem Staromiejskim -  Paweł Łacheta / UMŁ

Czwarty obszar rewitalizacji to kompleksowy plan, który już się rozpoczął i realizujemy go na ul. Zachodniej, Wschodniej, Próchnika i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Nowomiejskiej i w pasażu Róży.

- Od lipca trwają prace nad stworzeniem projektu przebudowy ciągu ulic Podrzecznej i Wolborskiej od Nowomiejskiej do Franciszkańskiej. Koncepcja przebudowy tych dróg była szeroko skonsultowana podczas przygotowań rewitalizacji obszarowej. Są to strategiczne, bardzo ważne dla miasta i łodzian miejsca, które dzięki rewitalizacji chcemy ożywić, upiększyć i oddać w ręce mieszkańcom miasta, aby ponownie tętniły życiem – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ulica Podrzeczna ma nie odcinać parku, a tworzyć połączenie pomiędzy parkiem Śledzia, a Starym Rynkiem. Ma wkomponować się w park i zamierzone w nim alejki odzwierciadlające dawny przebieg dróg starego miasta. Będzie to droga o uspokojonym ruchu, aby mieszkańcy osiedla bez problemu mogli wejść do parku. Ponadto wyprostujemy i uporządkujemy przejazd do ul. Franciszkańskiej, który ze względu na zawiłą historię tych terenów, przebiega niemal przez podwórka dawnych kamienic.

- Zrewitalizowana ulica Podrzeczna i Wolborska najbardziej zmieni się na wysokości Starego Rynku. Ten odcinek ulicy wykonany zostanie z kostki granitowej ciętołupanej, aby przestrzeń Starego Rynku połączyła się z przestrzenią parku i ułatwiło przejście – informuje Magdalena Korycka-Korzeniowska, architekt z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dalszy odcinek ulicy, aż do Franciszkańskiej wykonany będzie z asfaltu. Pojawią się cztery wyniesione przejścia dla pieszych. Najszersze z nich zlokalizowane będzie przy ul. Eliasza Chajma Majzela na wprost pomnika dekalogu, które stanie się swoistym wejściem do parku od strony starego miasta. Chodniki wykonane zostaną z standardowych płytek betonowych w trójpodziale chodnika. Również same wloty i przecięcia chodnika z jezdnią zostaną wyniesione, aby poprawić widoczność pieszych i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Wzdłuż całej ulicy nie brakuje drzew, które oczywiście zachowamy, a ponadto zasadzimy na całe długości niską zieleń, która dobrze uzupełni parkową okolicę. Podczas przebudowy wymieniona zostanie również instalacja podziemna i pojawią się nowe latarnie, oraz elementy małej architektury w stylu secesji. Prace nad projektem zakończą się latem przyszłego roku, aby w drugiej połowie 2021 r. rozpocząć przebudowę ulicy.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Kontakt