Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 kwietnia 2024

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

Księży Młyn otwarty na artystów. Kim będą najemcy nowych pracowni?

Księży Młyn dla artystów. Do 2023 roku zabytkowe osiedle wzbogaci się nie tylko o kolejne wyremontowane famuły, ale również o kolejne pracownie twórcze. Jacy artyści stworzą tutaj swoje pracownie?

Ceglana elewacja famuły na Księżym Młynie. Widoczna stolarka okienna w kolorze oliwkowym. Na parapetach okien na parterze stoją brązowe donice z czerwonymi kwiatami.

Księży Młyn to miejsce, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Ma swój klimat i specyfikę. Mieszkańcy, artyści, turyści kochają to osiedle. Rok 2021 to kolejne oddane famuły, zupełnie nowa restauracja z łódzkimi specjałami, klub Księży Młyn, zielone podwórka, jak również pracownie dla artystów. Do 2023 roku powstaną tu kolejne nowe pracownie twórcze. Już dziś zapraszam szczególnie młodych twórców, absolwentów łódzkich szkół artystycznych. Może właśnie tu odnajdą swoje miejsce do życia – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W 2012 roku rozpoczęła się rewitalizacja

W ramach pierwszego etapu modernizacji Księżego Młyna kompleksowo wyremontowano 5  budynków, w tym charakterystyczny „drewniak” przy ul. Przędzalnianej 91.

Od początku rewitalizacji w 2013 r. oddajemy do użytku pracownie twórcze i artystyczne (sztuka użytkowa, wizualna, fotograficy, moda). Jest ich już 13, a do końca procesu rewitalizacji powstanie jeszcze 14 – dodaje Arkadiusz Bogusławski, kierownik rewitalizacji Księżego Młyna.

Zmodernizowany został także Koci Szlak, który w dalszym ciągu ułożony jest z kocich łbów, a  chodniki wykonane zostały z piaskowca. Wzdłuż drogi stanęły nowe latarnie, które wyglądem przypominają dawne latarnie gazowe. Koszt tych inwestycji w pierwszym etapie wyniósł 19 mln złotych.

Na Księżym Młynie powstają unikatowe dzieła sztuki, które promują Łódź nie tylko w Europie. Znajdują się tu również miejsca, w których artyści tworzą niezwykłe zabawki.

W naszej pracowni przytulaków tworzymy głównie zabawki, ale również pracujemy z dziećmi, pokazując im, co można samemu zrobić z materiałów, które są w domu. Jednym z najciekawszych projektów było uszycie zabawek przedstawiających Katarzynę i Faustynę, czyli maszyny drążące tunele pod Łodzią. To było ciekawe wyzwanie, bo ich kształtem i kolorystyką chcieliśmy nawiązać do tych ogromnych maszyn, ale jednocześnie nadać im cechy, które wywołają uśmiech u dzieci. Stąd zamiast żółtych ostrzy wgryzających się w ziemię, maskotki mają oczy oraz żółte ręce i nogi – mówi Julita Pierzchała z pracowni artystycznej Jupienter.

Jak się zmieni Księży Młyn do 2023 roku?

Księży Młyn stanie się jedną z najważniejszych wizytówek Łodzi. Do 2023 roku gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 47 budynków.

Mieszkania zostaną wyposażone w samodzielne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. 

Zazielenić Księży Młyn

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Powstanie dużo nowej zieleni – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki.

Kontakt