Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Niezwykłe znalezisko na Starym Rynku. Co odkryli naukowcy z UŁ?

Pod powierzchnią ziemi Łódź kryje wiele ciekawych historii. To nie tylko niezwykłe dzieła techniki inżynieryjnej, jak kanały i zbiorniki, ale także pozostałości po Starym Mieście z XIX w. Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odkrywają właśnie jedne z nich.

Odkrywka archeologiczna wykonana pod nawierzchnią Starego Rynku. Widoczna murowana z czerwonej cegły cembrowina dawnej studni zlokalizowanej w centrum Rynku.

Stary Rynek czeka przebudowa w ramach programu rewitalizacji. Ekipa budowlana pojawi się tam w przyszłym roku, ale już teraz naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą tu badania archeologiczne. I natrafili na pierwsze znalezisko.

– Działamy dopiero od trzech dni i otworzyliśmy pierwsze stanowisko w centralnej części rynku, gdzie natrafiliśmy na relikty ceglanej studni. Znaleźliśmy też plomby tekstylne, czyli pozostałość z czasów, kiedy na rynku funkcjonował handel. Mamy też monety z międzywojnia i ceramikę, której, choć na tym etapie nie chcę jeszcze tego przesądzać, pochodzenie może być starsze niż XVIII wiek – mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ.

Naukowcy spodziewają się kolejnych, jeszcze ciekawszych odkryć. W parku Staromiejskim będzie kolejne stanowisko, na którym zaplanowali odwierty świdrem geologicznym. Tam będą szukać linii brzegowej stawu Dworskiego i pozostałości po Starym Mieście wyburzonym przez Niemców podczas II wojny światowej. 

– Najstarsza topografia tego terenu wyglądała tak, że zabudowania znajdowały się nad Łódką, na której po spiętrzeniu powstał staw nazywany Dworskim. Jeśli je odkryjemy, będą to najstarsze stanowiska z historii rozwoju Łodzi – mówi dr inż. Ginter.

Kontakt