Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Niezwykłe znalezisko na Starym Rynku. Co odkryli naukowcy z UŁ?

Pod powierzchnią ziemi Łódź kryje wiele ciekawych historii. To nie tylko niezwykłe dzieła techniki inżynieryjnej, jak kanały i zbiorniki, ale także pozostałości po Starym Mieście z XIX w. Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odkrywają właśnie jedne z nich.

Odkrywka archeologiczna wykonana pod nawierzchnią Starego Rynku. Widoczna murowana z czerwonej cegły cembrowina dawnej studni zlokalizowanej w centrum Rynku.

Stary Rynek czeka przebudowa w ramach programu rewitalizacji. Ekipa budowlana pojawi się tam w przyszłym roku, ale już teraz naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą tu badania archeologiczne. I natrafili na pierwsze znalezisko.

– Działamy dopiero od trzech dni i otworzyliśmy pierwsze stanowisko w centralnej części rynku, gdzie natrafiliśmy na relikty ceglanej studni. Znaleźliśmy też plomby tekstylne, czyli pozostałość z czasów, kiedy na rynku funkcjonował handel. Mamy też monety z międzywojnia i ceramikę, której, choć na tym etapie nie chcę jeszcze tego przesądzać, pochodzenie może być starsze niż XVIII wiek – mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ.

Naukowcy spodziewają się kolejnych, jeszcze ciekawszych odkryć. W parku Staromiejskim będzie kolejne stanowisko, na którym zaplanowali odwierty świdrem geologicznym. Tam będą szukać linii brzegowej stawu Dworskiego i pozostałości po Starym Mieście wyburzonym przez Niemców podczas II wojny światowej. 

– Najstarsza topografia tego terenu wyglądała tak, że zabudowania znajdowały się nad Łódką, na której po spiętrzeniu powstał staw nazywany Dworskim. Jeśli je odkryjemy, będą to najstarsze stanowiska z historii rozwoju Łodzi – mówi dr inż. Ginter.

Kontakt