Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 kwietnia 2024

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wstęga Kobro i woonerf w Nowym Centrum Łodzi. Archicom wybuduje nie tylko mieszkania

MK

Ponad 300 mieszkań, 13 lokali usługowych i mnóstwo... więcej

Tobaco Park 2.0: Nowy wieżowiec obok dworca Łódź Kaliska

Przy skrzyżowaniu al. Włókniarzy i trasy WZ wyrośnie wielorodzinny budynek, który w najwyższym punkcie będzie miał aż 53 metry wysokości. To nowa część osiedla Tobaco Park.

Wizualizacja planowanych budynków mieszkalnych Tobaco Park 2.0 o zmierzchu. Widoczne są dwa budynki: pierwszy ulokowany wzdłuż ul. Włókniarzy jest 6-kondygnacyjny, ma jasną elewację z oknami w zróżnicowanej wielkości. Część z nich to duże panoramiczne okna balkonowe; drugi budynek to wieżowiec o 16-kondygnacjach i elewacji w 2 kolorach (białym i bordowym) stoi wzdłuż ul. Mickiewicza, także ma zróżnicowaną wielkość okien i narożne balkony. Budynek otoczony jest drzewami.

Projekt od nowa

Pomysł zagospodarowania tego terenu nie jest nowy. Już w 2018 r. Grupa Arche informowała o planach inwestycyjnych dla tej działki. Miał na niej powstać duży zespół biurowo-hotelowo-mieszkaniowy, który wstępnie okrzyknięto Kompleksem Kaliska (od pobliskiego dworca). Zaciekawienie budziła zwłaszcza wysokość`planowanego gmachu, tak wysokie budowle powstają bowiem w Łodzi rzadko.

Projekt został zmieniony ze względu na sytuację związaną z epidemią Covid-19 i dużym zainteresowaniem mieszkańców Łodzi tradycyjnymi mieszkaniami w tej części miasta. Zrezygnowano z funkcji usługowej biurowo-hotelowej na korzyść zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wyjaśnia Małgorzata Podobińska, dyrektor łódzkiego oddziału Grupy Arche.

Wieżowiec obok zabytkowych fabryk

Nowy budynek Tobaco Park II będzie nowoczesny, ale też wkomponowany w istniejącą historyczną zabudowę osiedla Tobaco Park: zrewitalizowaną fabrykę wełnianą Karola Kretschmera z 1875 r., obiekty Polskiego Monopolu Tytoniowego z 1925 r. oraz Łódzkiej Wytwórni Papierosów. Gmach będą tworzyć cztery połączone ze sobą bryły o zróżnicowanej liczbie kondygnacji: jednej, czterech, sześciu i szesnastu (!). 

Projekt przewiduje powstanie bogatych w zieleń części rekreacyjnych dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Urządzone zostaną zarówno na wewnętrznym patio budynku, jak też na tarasach widokowych, które powstaną na dachach sekcji o wysokości jednej i sześciu kondygnacji. Dodatkowo na różnych wysokościach elewacji gmachu, przy oszklonych loggiach, zaprojektowano zieleń pnącą, która ociepli bryłę gmachu i będzie współgrać z kolorem budynku (częściowo czerwonoceglanym) oraz historyczną zabudową w tle. 

Różnorodne mieszkania

Inwestycja to 152 mieszkań, od kawalerek po mieszkania dla rodzin z dziećmi oraz lokalami przystosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmotoryzowani będą mieć do dyspozycji parking naziemny oraz podziemną halę garażową. Dla rodzin z dziećmi przewidziano wózkownię i plac zabaw. Na parterze powstaną dwa lokale użytkowe.

Kontakt