Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Mniej betonu, więcej zieleni. Projekt „Eko podwórko” odmieni dziedzińce trzech łódzkich kamienic

Fundacja Lux Pro Monumentis (znani w Łodzi twórcy Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.) realizuje pionierski projekt „Eko podwórko – łodzianie dla klimatu”. Dzięki niemu zazielenione zostaną podwórka trzech wybranych śródmiejskich kamienic – przy ul. Lipowej, Tuwima i Senatorskiej. Jak się zmienią?

Na zdjęciu elewacja i prześwit bramowy kamienicy przy ul. Senatorskiej 10 i niewielka oficyna przy ul. Senatorskiej 12

Rekrutacja zainteresowanych taką metamorfozą łodzian już się zakończyła. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców kamienic przy ul. Lipowej 64, ul. Tuwima 40 i ul. Senatorskiej 10. 

– O wyborze zdecydowało zaangażowanie mieszkańców. Chodzi przecież nie tylko o realizację projektu, ale także o późniejsze utrzymanie, a lokatorzy wybranych podwórek zaproponowali nie tylko wkład własnej pracy w ich przeobrażenie, ale też pomysły na dalszy rozwój. Mają chęć zaoferowania czegoś swojej społeczności – mówi Beata Konieczniak, prezes fundacji Lux Pro Monumentis.

Eko podwórko – faza przygotowawcza

Obecnie z lokatorami spotykają się ogrodnicy i architekci zieleni. Wspólnie wypracowują najlepszy sposób zagospodarowania podwórek, by możliwie najpełniej spełniały oczekiwania jak najszerszego grona użytkowników. Trzeba bowiem pogodzić interesy osób w różnym wieku, chcących korzystać ze wspólnych przestrzeni. Osoby starsze marzą o miejscu do wypoczynku, rodzice chcieliby mieć miejsce do zabaw z dziećmi. Niemal wszyscy pragną zakątka do spotkań z sąsiadami.

– Nasze podwórko jest brzydkie, wręcz wstydliwe, do niczego nieprzydatne. Chcemy zmian – więcej zieleni, mniej betonu. Żeby nasze podwórko wreszcie cieszyło oczy i można było z niego korzystać. Z wiecznie kusego budżetu wspólnoty mieszkaniowej trudno byłoby zrealizować taką metamorfozę. Dlatego zgłosiliśmy się do projektu, by skorzystać z funduszy przeznaczonych na takie zmiany – mówi Robert Brzezicki z ul. Lipowej 64.

Realizacja projektu

Podwórka będą na nowo zaprojektowane i wzbogacone o nową roślinność: drzewa, krzewy, trawy, rośliny pnące, wśród których pojawią się dzieła lokalnych artystów. Aranżacje podwórek i sadzenie roślin rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja. Efekty będzie można podziwiać już za kilka tygodni.


Projekt „Eko podwórko – łodzianie dla klimatu”, finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny ma budżet 25 tys. euro.

Kontakt