Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 29 maja 2023

Synergia najbardziej ekologicznym biurowcem w Łodzi. Te rozwiązania robią wrażenie! [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Przy ul. Wólczańskiej są dwa miejskie parki (im.... więcej

piątek, 26 maja 2023

Remont Legionów. Odkrycie archeologiczne na placu budowy. Na co natrafiono? [ZDJĘCIA]

ML

Ulica Legionów przechodzi gruntowną przebudowę. Od... więcej

Kilińskiego. Dwie kamienice zyskają nowe życie. Raport z prac [ZDJĘCIA]

ML

Dwie kamienice przy Kilińskiego zyskają drugie... więcej

Rewitalizacja. Zabytkowa fabryka przy Sienkiewicza w remoncie. Będzie nową siedzibą wydziałów UMŁ

Fabryka przy Sienkiewicza 61A to duży postindustrialny kompleks budynków, w których od kilku tygodni trwają prace rozbiórkowe. Zaglądamy na plac budowy w centrum Łodzi.

Na zdjęciu dziedziniec przed budynkami przemysłowymi przy ul. Sienkiewicza 61a. Trwają prace wyburzeniowe wewnątrz budynków (przed budynkiem kontenery na gruz)

– Budynki przechodzą kompleksową modernizację. Wymienimy w nich stolarkę okienną i drzwiową, położymy nowe instalacje, wzmocnimy i wymienimy stropy. Fabryka będzie miała nowy dach i odrestaurowane elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zostanie zachowana zabytkowa wartość budynków, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem przy ul. Sienkiewicza 63. Dzięki wyburzeniu fragmentu parteru powstanie uliczka łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Co powstanie w odnowionej fabryce przy Sienkiewicza 61a?

Po remoncie fabryki biura Urzędu Miasta znajdą się na czterech piętrach. Na 4 i 5 kondygnacji powstanie pięć lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Dolny pasaż z kawiarnią i zielonym tarasem widokowym połączy winda. Na parterze zostanie wydzielona przestrzeń dla dzieci, która poprzez wejście od strony ul. Piotrkowskiej 118 połączy się z miniogródkiem o tej samej funkcji.

Zabudowania fabryczne znajdujące się przy ulicy Sienkiewicza 61 pochodzą z początku XX wieku. Do 1917 r. funkcjonowała w nich przędzalnia kamgarnu Natana Koppela. W zakładzie, założonym w 1978 r., pracowało 60 robotników. Jego przedsiębiorstwo, jak i kilku kolejnych właścicieli, wykorzystywało również budynki fabryczne sąsiedniej posesji przy ul. Sienkiewicza 63.

Wartość inwestycji to blisko 97 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt