Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 29 września 2023

Nowe życie Śródmieścia. Przyjdź na konferencję

SzZ - BRiM

Dziesiątki wyremontowanych od fundamentów po dach... więcej

Droga rowerowa na Księżym Młynie. Rozpoczęli już układanie asfaltu [ZDJĘCIA]

ML

W śladzie dawnej kolei scheiblerowskiej powstaje... więcej

Fabryka przy Sienkiewicza do remontu. Jak się zmieni? [ZDJĘCIA]

Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61A, do której wchodzi się z pasażu Schillera, nie przypomina większości łódzkich fabryk – jej elewacja nie jest ceglana, ale otynkowana. Zmieni się to jednak dzięki kompleksowej przebudowie. Wykonawca ma przywrócić jej oryginalny kształt, a wnętrza zamienić w lokale użytkowe i biura. Na parterze zostanie wybita nowa brama, przez którą poprowadzi pasaż w stronę ulic Nawrot i Piotrkowskiej.

Na zdjęciu dawny budynek fabryczny przy ul. Sienkiewicza 61a

- W zabytkowych wnętrzach fabryki trwają prace rozbiórkowe i porządkowe. Wykonawca przygotowuje teren do zaawansowanych prac budowlanych. To jedna z trudniejszych inwestycji, ale jej efekt będzie spektakularny. Ratujemy przed ruiną kolejny ważny zabytek w centrum miasta – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Jaka będzie nowa fabryka?

W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Zachowana będzie ich zabytkowa wartość, zarówno na elewacji, jak i wnętrz. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na 1, 2, 3 i 4 piętrze. Na 4 i 5 piętrze znajdzie się miejsce na 5 lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanego budynku powstaną zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym. Na parterze wydzielona zostanie przestrzeń dla zabawy dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 łączy się z mini ogródkiem o tej samej funkcji. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom. Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem budynku Sienkiewicza 63. Ponadto po wyburzeniu fragmentu parteru budynków przeprowadzona będzie nowa uliczka łącząca ulicę Nawrot z Tuwima.

Budynki przy ul. Sienkiewicza 61 a powstały w pierwszej dekadzie XX w. i stanowiły zakłady wyrobów dzianych należące do Maurycego Hirszmana. Funkcję te pełniły do lat sześćdziesiątych XX w. Budynki, co wynika z archiwalnej dokumentacji, jak i analizy struktury budowlanej, powstawały etapami. W wyniku kolejnych remontów ich wnętrza zostały przekształcone wtórnie, z zachowaniem historycznych elementów konstrukcji i detalu. Być może były funkcjonalnie związane z przyległym budynkiem pofabrycznym przy ul. Sienkiewicza 63, na co wskazują drzwi przelotowego szybu windowego i zamurowane wnęki drzwiowe w ścianie granicznej tych obiektów.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt