Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 26 września 2023

Wyburzenia ruin w Łodzi. Tak powstaje miejsce dla nowych inwestycji [ADRESY]

PS

Jesienią z łódzkiego krajobrazu znikną kolejne... więcej

Wschodnia. Zobacz, jak pięknieją dwie kamienice! Niedługo nie poznasz tej ulicy! [ZDJĘCIA]

Dwie kamienice przy ulicy Wschodniej przechodzą gruntowny remont. Sprawdzamy, na jakim etapie są prace i co mają w najbliższej przyszłości w planach tamtejsi robotnicy.

Na zdjęciu trwające prace brukarskie na podwórku jednej z remontowanych kamienic przy ul. Wschodniej

W rewitalizowanym zespole budynków przy ul. Wschodniej 45 właśnie zakończono montaż izolacji na fundamentach, trwa renowacja polichromii na klatkach schodowych, zakładane są też opaski drzwiowe. Ponadto wykonywany jest podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Na klatkach schodowych budynków kładzione są gładzie gipsowe i elementy tzw. suchej zabudowy. Wykonano piony wodne i gazowe, a także instalacje deszczowe. Trwa montaż osprzętu elektrycznego.

W najbliższym czasie robotnicy przystąpią do wykańczania mieszkań oraz układania kostki granitowej na podwórku. W ciągu kilku najbliższych dni ruszą również prace nasadzeniowe. Na terenie całej posesji nie było do tej pory zieleni, teraz to się diametralnie zmieni. Na powierzchni ponad 150 mkw. powstanie 12 zielonych rabat. Zasadzone zostaną cztery graby pospolite oraz dziewięć rodzajów krzewów, pnącz i bylin m.in.: bluszcz, runianka japońska, kosmatka śnieżna i bodziszek himalajski.

Co powstanie w kamienicy przy Wschodniej 45?

 • 48 mieszkań komunalnych,
 • 1 mieszkanie chronione dla osób opuszczających pieczę zastępczą,
 • 12 lokali usługowych przeznaczonych na wynajem,
 • 4 pracownie twórcze.               

Umowa na realizację inwestycji została podpisana z firmą PAGMA Projekt Sp. z o.o. 25 lutego 2020 r. na kwotę 17 498 971,80 zł. Inwestycja zostanie zakończona jesienią tego roku.

Rewitalizacja w kamienicy obok

Prace modernizacyjne trwają również w kamienicy przy ul. Wschodniej 35. W budynku frontowym murowane są ściany działowe, układana jest izolacja na poddaszu oraz kładziony dach. W oficynach montowane są sufity, kładzione gładzie i czyszczone przewody kominowe. Wkrótce rozpocznie się malowanie ścian. W mieszkaniach trwają prace przy montażu okien, a w łazienkach i kuchniach trwa układanie płytek. Następnie rozpocznie się montaż grzejników. Na podwórku powstają altany.

Co powstanie w kamienicy przy Wschodniej 35?

W budynku :

 • 28 mieszkań komunalnych, w tym 1 dostępne dla osób z niepełnosprawnościami,
 • 4 lokale usługowe do wynajęcia przez przedsiębiorców,
 • 2 pracownie dla artystów,
 • 1 mieszkanie chronione.

Zielone podwórze wypełnią:

 • 4 ławki,
 • kosze na śmieci,
 • altana na odpady,
 • altana w formie miejsca do wypoczynku,
 • altana w formie parkingu dla wózków i rowerów.

Inwestycja zostanie zakończona w IV kw. 2023 r. , opiewa na 9 758 595,00 zł. Wykonawcą jest konsorcjum: Firma Projektowo – Budowlana Jan Biernat; INWESTREM Zakład Usług Projektowo – Inwestycyjnych.

Ciekawostka

Ulica Wschodnia powstała w latach 1821–1823 wraz z wyznaczeniem osady sukienników, którą nazwano Nowym Miastem. Nowa osada została umiejscowiona na przeciwległym brzegu rzeki Łódki, na południe od Starego Miasta, zaprojektowano ją w kwadracie z oktagonalnym rynkiem w środku (Rynek Nowego Miasta – dzisiejszy plac Wolności). Granice osady biegły ulicami: Wschodnią, Zachodnią, Północną i Południową (dziś Rewolucji 1905 r.).


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt