Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 7 grudnia 2023

Tunel pod Łodzią droższy o 80 mln zł. Dodatkowe pieniądze także na wzmocnienie kamienic

Jakub Bień

Budowa tunelu średnicowego pod Łodzią, który ma... więcej

środa, 6 grudnia 2023

Plac Wolności będzie zieloną oazą w centrum Łodzi. Właśnie sadzą tam drzewa [ZDJĘCIA]

Zieleń w mieście jest nie tylko miła dla oka, ale przede wszystkim bardzo pożyteczna. Na placu Wolności trwa właśnie bardzo ważny etap jego przebudowy - w jeszcze niedawno pozbawionej roślin przestrzeni sadzone są pierwsze drzewa.

Na zdjęciu prace remontowo-budowlane oraz sadzenie drzew na pl. Wolności

To dopiero początek zielonej rewolucji w tym miejscu, bo docelowo drzew będzie tu aż 64! Obok nich pojawi się także kilka tysięcy krzewów (hortensje, wierzby purpurowe, laurowiśnie wschodnie), a także wiele różnych gatunków bylin i traw ozdobnych (m.in. krwawniki pospolite, liliowce i astry). 

Plac Wolności czeka zielona metamorfoza. Po stronie ulicy Piotrkowskiej powstanie skwer, na którym będzie można odpocząć w upalny dzień i skryć się w cieniu, a nawet rozłożyć koc na trawniku. Po remoncie plac stanie się miejscem organizacji świątecznych jarmarków i miejskich wydarzeń (ułatwią to przyłącza prądu). Nie zabraknie też nowego oświetlenia, ławek, koszy oraz stojaków na rowery. Spore zmiany czeka także organizacja ruchu na płycie dawnego rynku Nowego Miasta. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi, aby pasażerowie wygodniej się przesiadali.

Drzewa oczyszczają powietrze, dają schronienie przed upałem, a także podnoszą jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic. Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej!

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt