Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 11 grudnia 2023

Hotel Światowit przechodzi do historii. Wyburzanie rozpoczęte! [ZDJĘCIA]

red

Z krajobrazu Łodzi znika wysoka bryła budynku... więcej

piątek, 8 grudnia 2023

Remont Wojska Polskiego. Powrót tramwajów coraz bliżej! [ZDJĘCIA]

Wielkimi krokami zbliża się finał jednej z ważniejszych miejskich inwestycji. Po ponad 4-letniej przerwie tramwaje wrócą na ul. Wojska Polskiego.

Na zdjęciu stan prac budowlanych na ul. Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy ulicami Obrońców Westerplatte a Głowackiego (widok z góry)

– Układamy torowiska na ulicach Wojska Polskiego i Strykowskiej: wykonawca montuje ławy żelbetowe, spawa szyny i zakładany jest ruszt. Prace trwają też przy chodnikach i drodze rowerowej oraz przy podbudowie przyszłego parkingu. W najbliższych tygodniach wykonawca będzie kontynuował roboty torowe, ponadto budowane będą: kanał ogólnospławny, odwodnienie na skrzyżowaniu z ul. Sporną i ul. Pankiewicza oraz kanalizacja deszczowa w ul. Obrońców Westerplatte – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Arteria na nowo

Modernizacja ul. Wojska Polskiego to jedna z największych i ważniejszych inwestycji w Łodzi. W efekcie gruntownej przebudowy ulica będzie miała nowe torowisko, jezdnie, chodniki, drogę rowerową i przystanki MPK. Pojawi się nowe oświetlenie i sygnalizacja świetlna oraz sporo zieleni: 500 drzew (klonów, lip i dębów), 12 tys. krzewów, trawy ozdobne i kwiaty.  

Organizacja ruchu w rejonie Wojska Polskiego

W najbliższych tygodniach czeka nas kilka zmian w organizacji ruchu w tym rejonie:

– W drugiej połowie września otwarte dla ruchu w większym zakresie zostanie skrzyżowanie ul. Franciszkańskiej z ul. Wojska Polskiego. Przejedziemy ul. Franciszkańską w stronę ul. Północnej oraz do pl. Kościelnego. 

– Na początku października otwarty ma zostać przejazd ul. Sporną i ul. Pankiewicza przez ul. Wojska Polskiego. Jednocześnie zamknięta zostanie ul. Marynarska i na dwa tygodnie ul. Smugowa.

Planowany termin zakończenia remontu ul. Wojska Polskiego to koniec 2023 r. Inwestycja pochłonie ok. 134 mln zł, z czego ok. 65 mln zł to dofinansowanie unijne.

Tramwaj na Franciszkańskiej

Aby na przebudowaną ul. Wojska Polskiego wróciły tramwaje, w najbliższych tygodniach trzeba przeprowadzić prace na ul. Franciszkańskiej i pl. Kościelnym. Wykonawca musi przyłączyć nowe torowisko na ul. Wojska Polskiego do szyn na ul. Franciszkańskiej. Do odtworzenia jest też fragment torów w rejonie Centrum Krwiodawstwa, a z kolei zdemontować trzeba nakładkę dla dwukierunkowych składów liniii nr 1. Na pl. Kościelnym wykonawca naprawi fragment torowiska, co pozwoli na powrót linii nr 4, która łączy tę część miasta z Dąbrową.


Projekt pn. "Budowa i przebudowa linii tramwajowej w ulicy Wojska Polskiego na odc. od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej wraz z przebudową układu drogowego i niezbędnej infrastruktury oraz budową połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź-Marysin" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.03.01.02-10-0008/17-00 zawartej w dniu 10 lipca 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt