Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 8 grudnia 2023

czwartek, 7 grudnia 2023

Tunel pod Łodzią droższy o 80 mln zł. Dodatkowe pieniądze także na wzmocnienie kamienic

Jakub Bień

Budowa tunelu średnicowego pod Łodzią, który ma... więcej

Pasaż Schillera otwarty po remoncie. Montaż największej atrakcji jeszcze przed nami! [ZDJĘCIA]

Zakończyła się jedna z dłużej wyczekiwanych i ciekawych inwestycji w centrum miasta. Pasaż łączący ul. Piotrkowską z ul. Sienkiewicza został oddany do użytku i każdy może sprawdzić, jak podoba mu się ta metamorfoza.

Na zdjęciu Pasaż Schillera po zakończonym remoncie

Program rewitalizacji obejmuje nie tylko gruntowne remonty kamienic i ulic, ale również przebudowy ważnych przestrzeni publicznych, jak plac Wolności, Stary Rynek czy pasaż Schillera. Z tego ostatniego zniknęły właśnie ogrodzenia i został oddany do użytku.

Mniej betonu, więcej zieleni

Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zieleń, której sporo przybyło. W pasażu zostało posadzonych w sumie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. 

Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.

Nowa nawierzchnia, ławki i nie tylko

Kolejną dużą zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, a materiałami i kolorem nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek, jest nowe oświetlenie, zmieniła się także fontanna. Tej kulistej, która znajdowała się przy Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, już nie ma. Wodotrysk znajduje się teraz w miejscu dawnego parkingu, w głębi pasażu, naprzeciwko Domu Technika. Powstał tam nowy, miejski plac, nieduży, ale idealnie nadający się na plenerowe imprezy. Z myślą o najmłodszych w pasażu zamontowano nowy plac zabaw.

Ostatnia duża atrakcja

Pasaż został już oddany do użytku, ale wykonawca remontu nie skończył tu jeszcze prac. Przez najbliższy tydzień będzie poprawiał usterki, a do zamontowania została mu jeszcze jedna duża atrakcja.

Bliżej ul. Piotrkowskiej stanie kamienny stół. Długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr będzie miał płytę z jasnoszarego, strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o… płynącą rzekę. Otóż śladem Jasienia popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali wskażą najważniejsze miejsca naszego miasta.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt