Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 1 marca 2024

MPK Łódź testowało tory na Legionów. 4 marca wrócą tam tramwaje [ZDJĘCIA]

TAnd

W czwartek, 29 lutego odbyły się kolejne jazdy... więcej

czwartek, 29 lutego 2024

Łódź zielenieje. W 2024 r. przybędzie aż 52 tys. nowych drzew! [SZCZEGÓŁY]

ML

Tysiące nowych drzew pojawią się w całej Łodzi w... więcej

Finał wielkiej metamorfozy Włókienniczej. Przyjdź na odsłonięcie rzeźby „Kochanków z ulicy Kamiennej"

To już finał niezwykłej metamorfozy ul. Włókienniczej. Niczym Kopciuszek ta nieduża ulica w centrum miasta zamieniła się w piękne miejsce na mapie Łodzi.

Kolaż powstały z połączenia dwóch zdjęć: ulicy Włókienniczej (po lewej stronie) i rzeźby "Kochankowie z ulicy Kamiennej" (po prawej stronie

Niedawno zniknęły rusztowania zasłaniające narożną kamienicę przy skrzyżowaniu ul. Włókienniczej i Wschodniej. Jej odrestaurowana elewacja jest czarna na dwóch pierwszych piętrach i biała na kolejnym. Razem z sąsiadką, czarno-złotym gmachem z efektownym wykuszem w samym rogu, tworzy Bramę ul. Włókienniczej.

Serce programu rewitalizacji w Łodzi

Ta, raptem 300-metrowa ulica, to serce miejskiego programu rewitalizacji. Przed rozpoczęciem inwestycji było to miejsce o złej reputacji. Obecnie zostały tu wyremontowane prawie wszystkie kamienice, w tym rezydencja pod numerem 11, czyli Dom Hilarego Majewskiego, XIX-wiecznego architekta miejskiego. Przebudowana została też sama ulica, pasaż do ul. Jaracza, a publiczne inwestycje pociągnęły za sobą prywatne.

– Szykujemy do remontu ostatnie kamienice, miastu udało się uregulować ich stan prawny i przejąć na własność. To otwiera drzwi do odnowienia całej ulicy, bez wyjątku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Symbolicznym wydarzeniem dla ul. Włókienniczej będzie powrót na narożną kamienicę rzeźby „Kochankowie z ulicy Kamiennej” inspirowanej piosenką Agnieszki Osieckiej. W jej odsłonięciu weźmie udział Agata Passent, dziennikarka, córka poetki. Autorem rzeźby jest Wojciech Gryniewicz.

Przyjdź na odsłonięcie „Kochanków z ulicy Kamiennej"

Odsłonięcie rzeźby w najbliższy czwartek, 7 grudnia o godz. 11:30, ul. Włókiennicza 2.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt