Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 26 lutego 2024

Koniec remontu placu Wolności. Przyjdź na spotkanie i oceń efekty modernizacji!

ML

Do finału zbliża się wyczekiwana przez łodzian... więcej

Sadzą drzewa przy placu Wolności. Ulica Legionów będzie zielona! [ZDJĘCIA]

ML

Przy remontowanych ulicach Legionów i Cmentarnej... więcej

Rusza nabór na dotacje do zazieleniania!

Patrycja Wojtaszczyk

Od 26 lutego do 25 marca 2024 r. można składać... więcej

"Kochankowie z Kamiennej" wrócili na Włókienniczą. Słynna rzeźba znów zachwyca [ZDJĘCIA]

Odnowiona płaskorzeźba znowu zdobi elewację kamienicy przy ul. Włókienniczej 2. W odsłonięciu wzięła udział Agata Passent, córka Agnieszki Osieckiej.

Na zdjęciu Agata Passent, za która widać wmurowaną w elewację kamienicy przy ul. Wschodniej 52 rzeźbę "Kochankowie z ulicy Kamiennej"

Płaskorzeźba przedstawia przytulającą się parę zakochanych, która chowa się pod trzymanym nad głowami ortalionowym płaszczem. 

To jedyny w Polsce pomnik upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej. „Kochankowie z ulicy Kamiennej” i „Okularnicy” to utwory, które powstały w latach 50. w Łodzi, w akademiku szkoły filmowej. – Jestem bardzo wzruszona. Wiem że dla mojej mamy Łódz była szczególnym miejscem. To ważny moment dla wszystkich Łodzian. Kochankowie ich ukochana rzeźba znów zdobi elewację kamienicę – mówi Agata Passent, córka artystki. 

Odsłonięcie płaskorzeźby to symboliczny finał niezwykłej metamorfozy w tej części Łodzi. Ta 300-metrowa uliczka w centrum miasta z ruiny zamieniła się w piękne miejsce do życia i odpoczynku.

Kontakt