Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Rewitalizacja Księżego Młyna zakończona! Magiczne osiedle piękniejsze niż pod koniec XIX w. [ZDJĘCIA]

Zabytkowe osiedle domów z rudej cegły jest dziś piękniejsze niż pod koniec XIX wieku, kiedy powstało. Famuły nie tylko zostały pieczołowicie odnowione, ale także zamienione w komfortowe mieszkania, pracownie artystyczne i lokale użytkowe. Już w ostatni weekend karnawału możemy zaplanować tam pełną atrakcji wycieczkę.

Jedno z najbardziej wyjątkowych i magicznych miejsc w Łodzi stało się jeszcze piękniejsze. Kameralne osiedle domów robotniczych zawsze stanowiło atrakcyjny plener fotograficzny i miejsce spacerów. Księży Młyn miał też jednak poważny problem – famuły zbudowane przez Karola Scheiblera nigdy nie przeszły generalnych remontów. Czas w nich zatrzymał się w XIX wieku. To już przeszłość.

Skromne początki

Pierwsze – skromne w skali – remonty rozpoczęły się przed dekadą. – Na początek trzy domy, Koci Szlak i uporządkowanie terenu dawnej bocznicy kolejowej. Przy ul. Księży Młyn 12 powstał Dom Turysty, Koci Szlak zyskał nową nawierzchnię, przybyło ławek, a alejki rozświetliły latarnie stylizowane na gazowe, takie jak przed stu laty – mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do famuł doprowadzone zostały brakujące media, w tym centralne ogrzewanie. Koniec z noszeniem zimą węgla z komórek. Klitki zostały połączone w większe mieszkania, nawet dwupoziomowe. Z kolei od strony ul. Fabrycznej powstał zielony parking.

Finał z rozmachem

Unijne fundusze na rewitalizację pozwoliły znacznie zwiększyć i skalę i tempo prac. Na drugim etapie na listę remontów trafiło aż 29 domów, w tym również te wspólnotowe, budynki gospodarcze oraz tereny zieleni.

I tym sposobem po kilku latach mamy odnowione całe osiedle. Składa się na nie 18 domów stojących w trzech rzędach przy ul. Księży Młyn i ul. Przędzalnianej. To pierwsze domy, które obok monumentalnej przędzalni wybudował Scheibler. Potem powstały famuły przy ul. Fabrycznej i na dalszym odcinku ul. Przędzalnianej. One również zostały wyremontowane.

– Odnowiliśmy też dawne komórki, zamieniając je w lokale użytkowe. Działają w nich m.in. Klub Księży Młyn i restauracja. Remonty przeszły dawne konsumy przy Kocim Szlaku, je także upatrzyła sobie branża gastronomiczna. Przy bocznicy powstał z kolei teren zieleni z niedużą estradą na imprezy artystyczne – mówi Loeffler.

Swoje pracownie na Księżym Młynie mają m.in. projektant Tomasz Armada i reżyser Mariusz Wilczyński.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty zrealizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt