Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 24 kwietnia 2024

Stół wodny w pasażu Schillera! W majówkę popłynie na nim... rzeka! [ZDJĘCIA]

ML

W pasażu Schillera stoi stół z mapą dawnej Łodzi.... więcej

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Podsumowanie projektu T-Factor

Patrycja Wojtaszczyk

W ubiegły czwartek w Fabryce Aktywności Miejskiej... więcej

Rewitalizacja. Kamienica przy Kilińskiego 36 przestanie straszyć. Co w niej powstaje? [ZDJĘCIA]

Wielki program rewitalizacji centrum Łodzi nie ominął ulicy i kamienic przy Kilińskiego. Trzy budynki są już gotowe, w tym roku dołączy do nich kolejna, pod numerem 36.

Na zdjęciu kamienica przy ul. Kilińskiego 36 podczas prac remontowo-budowlanych

W ostatnich czterech latach oddane do użytkowania zostały budynki pod numerami 28, 26, 39, a w tym roku zakończą się prace pod numerem 36. Odnowiono w nich łącznie 57 mieszkań komunalnych, dziewięć lokali dla biznesu i dwie pracownie twórcze.

– Ekipy budowlane pracują przy odnowie budynku i podwórka. Gruntownemu remontowi zostały poddane instalacje elektryczna, wodna i gazowa. Budynek będzie podłączony do centralnego ogrzewania, w kamienicy zamontowana zostanie winda. W podwórzu pojawią się ławki, zieleń i wypoczynkowa altana oraz plac zabaw – wylicza Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich.

W budynku powstaje: 27 mieszkań komunalnych, w tym dwa mieszkania dla osób z niepełnosprawnością, mieszkanie chronione dla osób opuszczających pieczę zastępczą, wydzielone pomieszczenie na wózki i rowery. Ponadto powstanie tu Centrum Interwencji Kryzysowej oraz pięć lokali usługowych przeznaczonych na wynajem.

Ulica Kilińskiego to już nie to samo miejsce co kilka lat temu. Okolica zmienia się nie do poznania. Oprócz wspomnianych już kamienic nową odsłonę zyskał także Targ Jaracza. Został wyposażony w wiatę, której forma nawiązujące do stylu secesyjnego, na odcinku od ul. Rewolucji 1905 r. do ul. Włókienniczej pojawiły się nowy chodnik i pasy zieleni, nowe perony przystankowe i drzewa. Na rogu ulic Kilińskiego i Jaracza, w miejscu które od marca 2018 r. nosi imię Aliny Margolis-Edelman (przy ul. Kilińskiego 40), utworzono ogólnodostępny park kieszonkowy. Wybudowano również bezpłatną toaletę publiczną. Na terenie parku dostępny są internet Wi-Fi i stojaki rowerowe.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt