Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Podsumowanie projektu T-Factor

Patrycja Wojtaszczyk

W ubiegły czwartek w Fabryce Aktywności Miejskiej... więcej

Plac Wolności po społecznym odbiorze. Łodzianie spotkali się z wykonawcami remontu [ZDJĘCIA]

Do finału zbliża się wyczekiwana przez łodzian odnowa placu Wolności. Tuż przed jej oddaniem miasto zaprosiło mieszkańców do spotkania i społecznego odbioru inwestycji. W poniedziałek, 26 lutego, mieszkańcy mogli porozmawiać, zgłosić uwagi przedstawicielom wykonawcy oraz dyrekcji Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na zdjęciu łodzianie dokonują "odbioru społecznego inwestycji" pl. Wolności po zakończonym remoncie

W sobotę, 2 marca, na placu Wolności zorganizowane zostanie pierwsze wydarzenie. Z okazji oddania do użytku nowej przestrzeni na mieszkańców będą czekały atrakcje. W godz. 10:00–17:00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem, bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka", Archiwum Państwowe oraz Muzeum Farmacji. Specjalne oferty przygotowały również Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Ciemności-Black World oraz Biblioteka Wolność. Na gości czekać będą także wycieczki z przewodnikiem, stoisko z gadżetami oraz ciepła herbata i kawa.

Plac Wolności w nowej odsłonie będzie przede wszystkim bardziej zielony - stanie się spokojną oazą w ruchliwym centrum Łodzi i da cień w upalne dni. Zostały tu zasadzone 64 drzewa, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń osłoni kameralny plac zabaw ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni będzie też  pomnik - 600 kostek na 600. Urodziny Łodzi. Po przebudowie zmieni się organizacja ruchu na płycie dawnego rynku. Torowisko zostanie przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe zostaną zintegrowane z autobusowymi. 

Wartość inwestycji to 35,5 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt