Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Podsumowanie projektu T-Factor

W ubiegły czwartek w Fabryce Aktywności Miejskiej spotkali się przedstawiciele 3 Partnerstw Lokalnych działających na obszarze rewitalizacji, czyli w centrum Łodzi. Okazją do wymiany doświadczeń było podsumowanie projektu T-Factor poświęconego kwestii tzw. działań tymczasowych.

Działania tymczasowe

W miejskich projektach regeneracji, zwłaszcza przy rewitalizacji dużych lub bardzo zdewastowanych obszarów, ogromną rolę odgrywa czas. Pomiędzy zdiagnozowaniem problemów, decyzją o inwestycji a przeprowadzeniem działań mających na celu ożywienia danego obszaru miasta upływają lata a nawet dekady. Ten czas jednak nie jest "pusty" - na terenach przeznaczonych do lub poddawanych rewitalizacji często znajdują się mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje, które podejmują rozliczne działania i inicjatywy w oczekiwaniu na wdrożenie zmian. Te działania mogą służyć wprowadzeniu na określony czas nowych funkcji, wydarzeń, idei.

W całej Europie przybywa przestrzeni tymczasowych. Puste budynki, działki i niewykorzystane przestrzenie coraz częściej używane są jako tymczasowe miejsca do eksperymentów, otwierających szereg innowacyjnych działań kulturalnych, społecznych i przedsiębiorczych. Często inicjatywy te są kluczem do budowania wspólnej wartości publicznej i zmiany struktury społecznej, kulturalnej i gospodarczej obszarów podlegających rewitalizacji. W wielu przypadkach są one dobrze przygotowane, aby stać się trwałymi elementami lokalnego krajobrazu, pozwalając na  prototypowanie przyszłości.

Projekt T- Factor

Misją T-Factor jest wspieranie nowatorskiego podejścia do rewitalizacji obszarów miejskich, poprzez skoncentrowanie się na kluczowej roli, jaką tymczasowe zagospodarowanie może odegrać w tworzeniu włączających, zrównoważonych i rozwijających się obszarów miejskich. Czas w rewitalizacji miast może stać się strategicznym atutem, gdy zostanie wykorzystany jako środek zbiorowego współkreowania miejsc i testowania bardziej stabilnych zastosowań i funkcji. Jest to

sytuacja korzystna dla wszystkich zainteresowanych stron – rządów, deweloperów, środowiska akademickiego, biznesu, społeczności lokalnych i obywateli.

W ramach projektu zróżnicowane konsorcjum przeanalizowało kilka zaawansowanych i innowacyjnych przykładów wykorzystania działań tymczasowych w ramach rewitalizacji miast opartej o kreatywność i kulturę (T-Factor's Advance Cases). Na ich podstawie zaprojektowano działnia tymczasowe, które zostały testowo wdrożone
w sześciu obszarach miejskich, gdzie projekty rewitalizacji są nadal na wczesnych etapach (T-Factor's Pilots). Miasta pilotażowe: Kowno, Bilbao, Lizbona, Londyn, Mediolan i Amsterdam posłużyły jako poligony doświadczalne do projektowania i rozwijania nowych podejść i narzędzi tymczasowego tworzenia miasta napędzanego przez kulturę i kreatywną współpracę. Dzięki przeprowadzeniu działań pilotażowych, które były dokładnie monitorowane efektem projektu jest przygotowanie rekomendacji oraz zestawu narzędzi do wykorzystania dla miast i podmiotów chcących w świadomy sposób zarządzać okresem "w międzyczasie".

Projekt finansowany jest z programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej.

Więcej o projekcie: https://www.t-factor.eu/

Partnerstwa Lokalne

Współpraca różnych podmiotów w nieformalnych strukturach zawiązanych na obszarze rewitalizacji w centrum Łodzi to dobra formuła na ożywienie tych rejonów. Partnerstwa skupiają działające lokalne organizacje pozarządowe, szkoły, związki wyznaniowe / parafie, przedsiębiorców, biblioteki, centra aktywności itp.

Kontakt