Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

czwartek, 11 lipca 2024

środa, 10 lipca 2024

TOP 5 kamienic w Łodzi po rewitalizacji. Mamy się czym pochwalić! [ZDJĘCIA]

Red

Czym jest Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi?... więcej

Ceramiczna mozaika przy Struga gotowa! Zajmuje ponad 100 mkw.! [ZDJĘCIA]

red

„Cztery Strony” to tytuł nowej mozaiki... więcej

Kamienica po wybuchu gazu przy Nawrot odzyskuje świetność. Po 30 latach w ruinie [ZDJĘCIA]

Po trwającym cztery lata remoncie życie powróci do kamienicy przy ul. Nawrot 13, nieużytkowanej od 1987 r., kiedy to doszło w niej do wybuchu gazu. Opuszczoną i niszczejącą przez ponad 30 lat nieruchomość uratowała przed ruiną spółka prywatnych inwestorów.

Kolaż powstały z połączenia dwóch zdjęć: wyremontowanej elewacji kamienicy przy ul. Nawrot 13 (po lewej) oraz niszczejącej elewacji przed rozpoczęciem remontu (po prawej)

Remont posesji rozpoczął się w 2020 r., a jego zakres trudno ująć w kilku zdaniach. Budynki tworzące kamienicę były w tak opłakanym stanie, że ocalono tylko mury, które zostały skute do gołej cegły i wymagają wielu napraw. Wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy i dach. Oficyny nadbudowano, zyskując dodatkową przestrzeń użytkową. Lokale na najwyższych piętrach budynku frontowego powiększono o dawne strychy, tworząc w nich dwupoziomowe apartamenty z antresolami. Położono nowe instalacje wewnętrzne i dobudowano dwie windy, które ułatwią dostęp na wyższe kondygnacje (nie było ich wcześniej).

Nawrot 13. Gruntowna odbudowa kamienicy

Gruntownej renowacji poddano frontową elewację kamienicy – po dekadach niszczenia znów cieszy oczy bogactwem detali architektonicznych. Do odtworzenia pozostają jeszcze zdobienia prześwitu bramowego, którego oryginalny wygląd zostanie przywrócony dzięki badaniom służb konserwatorskich nadzorujących inwestycję. Na jesień zaplanowano nasadzenia nowej zieleni, która ozdobi niewielki, wewnętrzny dziedziniec posesji.

Wybudowana w 1886 r. eklektyczna kamienica znów będzie pełnić funkcje mieszkaniowe. Urządzono w niej 40 mieszkań (największe o powierzchni 100 mkw.), które zostaną oddane do użytku nowym lokatorom pod koniec 2024 r. Na najemców czekają też dwa lokale użytkowe przygotowane na parterze od ul. Nawrot.

Eklektyczna kamienica przy ul. Nawrot 13 została wybudowana w 1886 r. dla Józefa Pfeiffera. 21 stycznia 1895 r. urodził się w niej jego syn, Franciszek Edward Pfeiffer – działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, legionista i harcmistrz RP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. i powstania warszawskiego. Nosił pseudonimy: „Radwan”, „Gustaw” i „Wilhelm”.  W roku 1964, na trzy miesiące przed śmiercią, został mianowany generałem brygady.

Kontakt