Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 8 listopada 2024

Co sądzisz o pasażu Anny Rynkowskiej i skwerze Lecha Kunki?

Patrycja Wojtaszczyk

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łodzi do... więcej

czwartek, 7 listopada 2024

środa, 6 listopada 2024

Piotrkowska 34 - jedna z kamienic przeznaczonych do rewitalizacji

Co z przedsiębiorcami w 9 kwartale ROCŁ?

Patrycja Wojtaszczyk

Już w najbliższy czwartek, 7 października,... więcej

Po Gazowni Łódzkiej nie ma już śladu! Wieżowiec rozebrano beż żadnej zapowiedzi [ZDJĘCIA]

Wybudowany jeszcze w latach 60. XX w. charakterystyczny 53-metrowy budynek Gazowni Łódzkiej (ul. Uniwersytecka 2/4) zniknął z krajobrazu Łodzi. Gmach rozebrano beż żadnej zapowiedzi. Właściciel od dwóch lat odmawia informacji na temat planów dotyczących tej parceli.

Na zdjęciu dobiegający końca proces rozbiórki dawnego biurowca Gazowni Łódzkiej

Opustoszała działka przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 jest własnością spółki należącej do Real Development Group, znanej łódzkiej firmy deweloperskiej specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym. W posiadanie budynku weszła w 2021 r., kupując go od spółek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Polskiej Spółki Gazownictwa w drodze przetargu (piątego z kolei) za 19 mln 140 tys. zł. Od dnia zakupu krążyły pogłoski, że deweloper planuje przebudowę gmachu na mieszkania, ale nigdy nie zostały one oficjalnie potwierdzone. Pytania o zamiary względem budynku i działki pozostały bez odpowiedzi.

Tymczasem rozbiórka obiektu rozpoczęła się już pod koniec 2023 r. od wyburzenia niskich zabudowań od strony ul. Jaracza. W styczniu 2024 r. usunięto parterową przybudówkę budynku od strony wschodniej, a potem prace przeniosły się na sam wieżowiec, który – ku  zaskoczeniu obserwujących to łodzian – rozebrano od góry do gołej niemal ziemi.

W gmachu przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 początkowo rezydowało Biuro Projektów „Chemitex”. W latach 1998-1999 r. został zmodernizowany stając się jednym z pierwszych nowocześnie prezentujących się wysokich budynków w mieście (to wtedy otrzymał szklane elewacje). Siedzibą Gazowni Łódzkiej stał się na początku lat 90. i pełnił tę funkcję aż do czasu przenosin łódzkiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa do nowej siedziby przy ul. Targowej.
Kontakt