Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 28 stycznia 2025

Jaki będzie zakres projektu 9 rewitalizacji obszarowej?

Patrycja Wojtaszczyk

Biuro Rewitalizacji UMŁ zaprasza na spotkanie... więcej

piątek, 24 stycznia 2025

Parkingi wielopoziomowe w Łodzi. Ruszyły prace we wszystkich trzech lokalizacjach [ZDJĘCIA]

JT

Miasto rozwija miejską infrastrukturę, stawiając... więcej

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Secesyjne fabryki w Łodzi. Pasmanteria Wevera i fabryka Scheiblera

Secesyjne ślady odnaleźć można również w typowych budynkach fabrycznych. Fasada fabryki pasmanterii Ernsta Wevera przy ul. Wólczańskiej 83 (róg ul. Kopernika) jest przykładem zastosowania nowoczesnego stylu przy projektowaniu obiektów przemysłowych.

Na zdjęciu fabryka Wevera u zbiegu ulic Kopernika i Wólczańskiej

Powstała w 1882 r. wg planu Edwarda Creutzburga, a przebudowana została w 1900 r., uzyskując oryginalny charakter. Ściany prawie w całości wypełnione są ażurowymi oknami zapewniającymi odpowiedni dopływ światła do wnętrza. Zwraca uwagę secesyjny portal wejściowy od ul. Wólczańskiej. Projektant Fryderyk Miks połączył również w fasadzie różne materiały zdobiące: tynk, szary kamień i czerwoną cegłę. 

Secesja wywarła istotny wpływ także na projekt hali turbin, wzniesionej przez Alfreda Frischa na potrzeby fabryki Karola Scheiblera przy ul. Milionowej. Obiekt ma starannie zakomponowane ściany czołowe, których monumentalny charakter podkreślany jest ceglanymi łukami kontrastującymi z szarością tynków. Wewnątrz wiele jest detali z kutego żeliwa, a ściany wyłożone są wielobarwną glazurą. Schody wykonano z marmuru, a kafelki na ściany sprowadzono specjalnie z Niemiec. Siłownia scheiblerowska jest przykładem gospodarczej i finansowej potęgi łódzkich przemysłowców. Na szczęście oba obiekty doczekały się rewitalizacji, zyskały nowe funkcje i nadal zachwycają.

Kontakt