Ustanowienie Specjalnej Strefy Rewitalizacji miało zachęcać właścicieli nieruchomości (w tym wspólnoty mieszkaniowe) do zaangażowania się w proces rewitalizacji. Czy to się udało? I to jak! Tylko w 2024 roku, dzięki dotacjom z budżetu miasta w Łodzi wypiękniało kolejnych kilkanaście budynków.
Pałac Kerna w Łodzi odzyskał blask
Dawny blask odzyskał choćby dawny Pałac Ewalda Kerna przy ul. Piotrkowskiej 179, a to wyjątkowa nieruchomość z historią. Kern był właścicielem drugiej co do wielkości w Łodzi odlewni żelaza i fabryki maszyn. W latach 1896–1898 wybudował pałac nawiązujący do architektury renesansowej z detalami klasycystycznymi. Przez problemy finansowe sprzedał pałac na licytacji w 1903 r. Od tamtej pory budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1930 kupiło go Powszechne Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe Freda Greenwooda. Od 1960 mieściła się tam biblioteka pedagogiczna, potem siedziba oddziału łódzkiego Polskiej Akademii Nauk i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. W 2024 kamienica doczekała się remontu elewacji frontowej i była to jedna z najbardziej udanych realizacji mijającego roku.
Odnowione elewacje
Łodzianie mogą też cieszyć oczy odnowioną elewacją kamienicy przy ul. Narutowicza 35. Wszystko dzięki dotacji, którą pozyskała wspólnota mieszkaniowa. Imponujące zmiany zaszły przy ul. Komuny Paryskiej 6. W tym pofabrycznym budynku wyremontowano elewację (odkrycie i konserwacja cegły). Remont elewacji przeprowadziła też wspólnota mieszkaniowa w kamienicy przy ul. Dowborczyków 22.
Nabór wniosków o udzielenie dotacji organizowany jest każdego roku. Mogą brać w nim udział właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości, w tym wspólnoty mieszkaniowe. Tylko w 2024 roku miasto przeznaczyło na ten cel 5 mln zł. Nabór wniosków na rok 2025 już się zakończył. |