Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 26 czerwca 2026

Perełka modernizmu przy Anstadta do remontu. Skryła się już za rusztowaniami

red

Należąca do wspólnoty mieszkaniowej kamienica przy... więcej

Gabinet medyczny dla osób w kryzysie bezdomności powstał w Łodzi. Kiedy zacznie działać?

Na parterze kompleksowo zrewitalizowanej, miejskiej kamienicy przy ul. Pogonowskiego 34 zostanie uruchomiony gabinet medyczny dla osób w kryzysie bezdomności. Punkt rozpocznie działalność jesienią br., po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i będzie czynny co najmniej 40 godzin miesięcznie.

Obecnie został wybrany realizator tego zadania, który będzie je wykonywał do końca 2027 r. na zlecenie Miasta Łodzi i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Jest nim Centrum Służby Rodzinie, które prowadzi Uliczną Misję Medyczną realizującą od 2021 r. streetworking medyczny.

Gabinet medyczny będzie służył przede wszystkim osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Łodzi, które mimo możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmują decyzje o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli np. w pustostanach lub na ulicach. Są to osoby na ogół nieposiadające meldunku, dokumentów tożsamości oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Pomoc we wspomnianym punkcie otrzymają również osoby korzystające z schronisk w Łodzi, noclegowni, mobilnych łaźni oraz jadłodajni, jak również osoby w tzw. ukrytej bezdomności, czyli przebywające tymczasowo u znajomych.

Gabinet medyczny przy Pogonowskiego. Co o nim wiemy?

Lokal, w którym zostanie uruchomiony punkt medyczny, ma prawie 70 mkw. powierzchni i składa się m.in. z poczekalni dla osób oczekujących na pomoc, gabinetu medycznego oraz zaplecza sanitarnego i socjalnego. Wchodzi się do niego bezpośrednio z ulicy. Początkowo gabinet będzie działał dwa dni w tygodniu: w środy oraz w piątki od godz. 10:00 do godz. 15:00. Dopuszcza się jednak zmianę dni i godzin funkcjonowania punktu w trakcie jego działalności, w odpowiedzi na potrzeby grupy docelowej w trakcie realizacji zadania tak, by zapewnić możliwie jak najlepszą dostępność. Szczególna uwaga zostanie poświęcona okresom zwiększonego zapotrzebowania na pomoc, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Pomoc medyczna za pośrednictwem gabinetu będzie udzielana w oparciu o zasoby wolontariuszy medycznych działających w ramach Ulicznej Misji Medycznej będącej częścią Centrum Służby Rodzinie. Obecnie grono to liczy około 30 wolontariuszy, w którym są m.in. lekarze, pielęgniarki/pielęgniarze, ratownicy medyczni, psychologowie oraz studenci kierunków medycznych (pielęgniarstwa, ratownictwa oraz kierunku lekarskiego). Zespół ten udziela pomocy w przestrzeni publicznej w postaci Ulicznego Punktu Medycznego funkcjonującego w każde niedzielne popołudnie na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki (przy Archikatedrze Łódzkiej), na którym grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek. Wspomniani wolontariusze mają doświadczenie pracy z osobami wycofanymi, lękowymi, uzależnionymi i cierpiącymi na choroby przewlekłe.

Otwarcie gabinetu to prosta odpowiedź na najbardziej podstawowe potrzeby osób w kryzysie bezdomności: bezpieczne miejsce, pierwsza pomoc i życzliwe pokierowanie dalej – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. – Chcemy, by nikt nie musiał wybierać między bólem a wstydem — tu pomoc jest bez barier i bez oceny. To działanie wyrasta z wieloletniego doświadczenia naszej Ulicznej Misji Medycznej. Dziękuję z serca wolontariuszom medycznym za ich wierne, cotygodniowe dyżury — kompetencje, czas i serce.

Wsparcie udzielane za pośrednictwem gabinetu będzie miało charakter doraźny i interwencyjny. W przypadku poważniejszych urazów, ran, stanów zagrażających życiu lub zdrowiu, a także sytuacji, które wymagają zaawansowanej diagnostyki lub leczenia, osoby zgłaszające się do punktu będą kierowane do odpowiednich placówek szpitalnych lub specjalistycznych poradni. Gabinet będzie stanowił także punkt pierwszego kontaktu i budowania relacji z osobami wykluczonymi, z myślą o ich dalszym wsparciu i integracji społecznej. Dlatego Centrum Służby Rodzinie będzie ściśle współpracowało z Wydziałem Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności MOPS Łódź. Korzystający z punktu otrzymają – poza podstawową pomocą medyczną – również edukację zdrowotną i wsparcie emocjonalne.

Na funkcjonowanie gabinetu Łódź przekaże do końca 2027 r. dotację w wysokości 80 tys. zł, w tym 20 tys. zł w tym roku i po 30 tys. zł w 2026 r. i 2027 r. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na opłaty za media, zakup niezbędnego wyposażenia, środków czystości oraz leków i materiałów medycznych.

Kontakt