Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

poniedziałek, 22 grudnia 2025

piątek, 19 grudnia 2025

czwartek, 18 grudnia 2025

Łódź wyburza rudery! Z tymi budynkami pożegnaliśmy się w 2025 roku! [ZDJĘCIA PRZED I PO]

Rok 2025 był w Łodzi czasem porządkowania miejskiej przestrzeni. Z mapy miasta znikały stare, opuszczone i często zrujnowane budynki, które od lat nie pełniły żadnej funkcji. W ich miejsce Miasto przygotowuje tereny pod nowe inwestycje, zieleń i zabudowę zgodną z planami zagospodarowania.

Kolaż powstały z połączenia dwóch zdjęć nieruchomości przy ul. Pomorskiej 14: przed wyburzeniem oficyny (po lewej) i po wyburzeniu (po prawej)

Po wyburzeniach Łódź nie zostawia pustych dziur. W większości przypadków działki będą przekazywane na rynek – sprzedawane lub zamieniane – tak, aby mogły powstać tam nowe inwestycje, zgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Wyburzenia to nie cel sam w sobie. To jeden z elementów Strategii Mieszkaniowej Łodzi 2025+. Miasto równolegle buduje nowe mieszkania miejskie, remontuje kamienice i modernizuje setki lokali. Do 2030 roku w Łodzi ma powstać 1500 nowych mieszkań, a 2200 lokali przejdzie generalne remonty. Plan obejmuje też modernizację 125 budynków komunalnych, w tym dachów, elewacji, klatek schodowych i wymianę tysięcy okien.

W 2025 roku w Łodzi wyburzono 150 budynków (w tym 38 mieszkalnych, 25 użytkowych oraz 87 gospodarczych). Koszt wyburzeń wyniósł prawie 9 mln złotych.  
Kontakt