Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 14 stycznia 2025

Nowe drogi na Bałutach. Gotowe ulice i plany na 2025 rok [LISTA]

TAnd

Na Bałutach praca wre – w 2024 r. przeprowadzono... więcej

Nowe hotele w Łodzi. Dwa już otwarte, a kolejne w planach! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Katarzyna Sławińska

Miniony rok nie obył się bez otwarć nowych hoteli... więcej

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Remont torowiska na Narutowicza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i MPK Łódź

TAnd

Torowcy MPK Łódź na kilka dni zajmą torowisko na... więcej

14 kwietnia Dniem Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia przypada Dzień Ludzi Bezdomnych. W Łodzi realizowane są programy, które pomagają bezdomnym przebywającym na terenie naszego miasta na wyjście z kryzysu bezdomności. To między innymi program RE-START, w którym bezdomni wspierani są w procesie powrotu na rynek pracy

Na zdjęciu: uścisk dłoni

Projekt RE-START rozpoczął się w lipcu 2018 roku a zakończy w czerwcu 2021 roku. Programem objęte zostało 30 osób. W ramach projektu każdy z uczestników miał zapewnioną indywidualną analizę – jego predyspozycji, wewnętrznych zasobów, a także potrzeb, a wszystko po to, by w sposób maksymalny zwiększyć szansę uczestnika na pozytywną zmianę.

- Dodatkowo uczestnicy uczyli się gospodarowania pieniędzmi oraz poruszania się po rynku pracy. Zorganizowane były także szkolenia zawodowe i staże. – informuje Sławomir Granatowski, dyr. Departamentu Rewitalizacji i Sportu w UMŁ.

Projekt współfinansowany z Europejskich Funduszy Społecznych i wyniósł prawie 1,6 mln zł. RE-START II – kontynuacja projektu rozpocznie się w lipcu 2021 roku. Tym razem działania aktywizujące skierowane będą do kolejnych 20 osób, a jego koszt to niemal 1,4 mln zł.

W Łodzi tworzone jest także Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego przy ul. Pogonowskiego 34. Celem tego projektu będzie włączenie osób w kryzysie bezdomności poprzez takie działania, jak między innymi:

- powstanie 15 mieszkań reintegracyjnych, jako Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Tam będą także sale warsztatowe, przeznaczone do pracy z psychologiem, czy pracownikiem socjalnym,

- utworzenie gabinetu lekarskiego dla osób nieobjętych ubezpieczeniem NFZ,

- warsztaty wspierające w powrocie na rynek pracy,

- centrum streetworkingu.

Ale działalność Centrum Wsparcia i Rozwoju Społecznego będzie dedykowana nie tylko osobom bezdomnym, ale także nieaktywnym zawodowo, osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

W Łodzi funkcjonują 4 schroniska dla osób bezdomnych, 1 noclegownia a także inne formy wsparcia, jak świetlica, czy na stałe pracujący streetworkerzy.

W 2019 roku w Łodzi przebywało 891 bezdomnych. To o 14% mniej niż w 2017 roku.

Powiązane pliki

Kontakt