Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

wtorek, 16 lipca 2024

poniedziałek, 15 lipca 2024

Wielka rewitalizacja famuł przy Ogrodowej 24. Widać już pierwsze efekty przebudowy [ZDJĘCIA]

Rozpoczęta w 2023 roku wielka rewitalizacja famuł... więcej

Pomóż zaprojektować park Helenów, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom

Pod koniec sierpnia odbędą się społeczne konsultacje, w których łodzianie będą mogli wypowiedzieć się na temat przyszłego kształtu parku Helenowskiego, modernizowanego na wystawę Zielone EXPO 2024.

Pomóż zaprojektować park Helenów od nowa, aby służył dzieciom, rodzicom i seniorom , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Celem planowanej przez miasto rewitalizacji parku Helenów jest przywrócenie świetności tego miejsca z przełomu XIX i XX wieku, odtworzenie dawnej infrastruktury, małej architektury, alejek, nasadzeń, przywracając w miarę możliwości historyczny wygląd i funkcje tej przestrzeni publicznej oraz wprowadzenie nowych, współczesnych rozwiązań funkcjonalnych, odpowiadających dzisiejszym potrzebom mieszkańców.

Odnowa parku Helenów, położonego pomiędzy ulicami Źródłową, Smugową i Północną, to pierwszy krok w stworzeniu atrakcyjnych terenów zielonych w mieście, w związku z planowanym w 2024 r. Zielonym Expo w Łodzi. Planowane jest m.in. opracowanie połączenia z sąsiednimi terenami zielonymi m.in. z parkiem Ocalałych i parkiem Staromiejskim, dającego w efekcie formę ścieżki turystycznej, rekreacyjnej, trasy dla aktywności sportowej i edukacyjnej. Tereny te stanowić będą uzupełnienie głównego obszaru Zielonego EXPO 2024.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi powiedziała: - Czas zacząć prace związane z realizacją EXPO 2024 w naszym mieście. Rozpoczynamy od parku Helenowskiego, unikatowego miejsca z niezwykłym klimatem o czym przekonują liczne stare fotografie, który mocno zmienił się po II wojnie światowej. Chciałabym przypomnieć, że to w tym parku w 1895 r. odbyła się pierwsza wystawa przemysłowa w Łodzi, tak więc wracamy do korzeni. Zaczynamy od projektu i konsultacji społecznych z związanych z parkiem. Chcemy, żeby to miejsce odpowiadało oczekiwaniom i potrzebom łodzian. Zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych oraz seniorów, którzy żyją w naszym mieście. Park Helenowski to piękne miejsce, ale wymaga zmian, tak by łodzianie chcieli spędzać tu czas, w którym można również podziwiać wydarzenia kulturalne. Chcemy piękne i zabytkowe przestrzenie parku przywrócić do świetności i pełnej krasy. Zapraszam mieszkańców do konsultacji, by powstał park na miarę marzeń i potrzeb łodzian.

Konsultacje, podczas których architekci odpowiedzialni za projekt modernizacji parku Helenowskiego, chcieliby poznać oczekiwania łodzian co do przyszłego kształtu parku, odbędą się 20 sierpnia (od godz. 18, w klubie sportowym Społem) oraz 25 sierpnia, w godz. 11-19, w specjalnym namiocie ustawionym na terenie parku. Gdyby w sobotę warunki pogodowe były niesprzyjające, rezerwowym terminem jest niedziela 26.08.

Projektantów modernizacji parku Helenowskiego interesują głownie:
- potrzeby i oczekiwania rodziców, młodzieży, seniorów w codziennym korzystaniu z Parku;
- obserwacje sposobu funkcjonowania parku oraz przyrodnicze życie w nim;
- propozycje wydarzeń kulturalnych;
- propozycje form edukacji historycznej, regionalnej, ekologicznej itp.
- wskazania ulepszeń w zakresie dostępności.

Spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne odbędzie się 11 września (godz. 18 w budynku klubowym Społem). Projektanci pokażą na nim projekt uwzględniający propozycje przedstawione przez mieszkańców. Koncepcja zagospodarowania parku jest podstawą do złożenia wniosku o unijne 90-procentowe dofinansowanie. Władzie miasta przewidują na ten cel 5 mln. zł, z czego jako wkład własny zarezerwowane 500 tys. zł.

Park Helenów to zabytkowy park, który został założony w latach 80. XIX wieku przez łódzkiego przemysłowca K. Anstadta na bagnistych terenach doliny rzeki Łódki. W 1885 roku park został udostępniony publiczności (szczególnie dedykowany bogatszym mieszkańcom, gdyż wstęp był płatny) i dzięki licznym atrakcjom, takim jak stawy z przystanią dla łódek, wodotryski i kaskada na skarpie, różane aleje, zwierzyniec (m.in. niedźwiedzie, szympansy, jelenie, dziki) oraz altana (zwana potocznie grotą), tarasy, bogate kwietniki, muszla koncertowa, wieża widokowa i infrastruktura sportowa oraz zimowa ślizgawka - cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Bywał tu często Julian Tuwim, o czym po latach wspominał w "Kwiatach Polskich".

Ciekawostką jest fakt, iż w 1895 roku na terenie parku odbyła się Pierwsza Wystawa Przemysłowa w Łodzi, zatem tradycje wystawiennicze naszego miasta - EXPO, sięgają końca dziewiętnastego wieku. Po 1946 r. park przeszedł na własność miasta - został gruntownie uporządkowany i otrzymał imię "19 Stycznia". Wschodnia część dawnego założenia (z terenami sportowymi) została wyłączona z parku, stanowiąc obecnie obiekt K.S. Społem.

Kontakt