Szukamy innowacyjnych i nowatorskich pomysłów na to, jak można rozwiązywać problem ubóstwa w Łodzi przy ograniczonych środkach finansowych. Zależy nam zwłaszcza na działaniach mających na celu zapobieganie ubóstwu i wpadaniu w spiralę zadłużeń. Szczególnie istotne dla nas są działania nakierowane na zapobieganie ubóstwa dzieci (także przy współpracy z ich najbliższym otoczeniem), abyśmy przerwać proces dziedziczenia biedy. Rozwiązanie powinno być możliwe do przetestowania w ciągu 3 lat. Jeśli więc:
- Jesteś naukowcem i chciałbyś przetestować swoją teorię w praktyce?
- Borykasz się z problemem biedy i masz pomysł, jak wspomóc osoby, które znajdują się w podobnej sytuacji?
- Pracujesz z osobami biednymi i masz przemyślenia na temat metod, które najlepiej działają?
- A może po prostu interesujesz się tematem i masz w małym palcu dobre praktyki z całego świata?
Do 16 stycznia wyślij swój pomysł na adres: o.zuchora@uml.lodz.pl. Nie musisz wypełniać żadnego formularza – wystarczy zwykła wiadomość e-mailowa. Możesz w niej opisać swoją propozycję lub podesłać linki do stron, z którymi uważasz, że powinniśmy się zapoznać. Pamiętaj – nie liczy się twój wiek ani wykształcenie, lecz sam pomysł.
Ze wszystkimi zgłoszeniami uważanie się zapoznamy. Dla najciekawszych pomysłodawców przewidujemy drobne upominki w postaci łódzkiej książeczki dla dzieci.
Do czego potrzebujemy Twojego pomysłu?
Biuro ds. Rewitalizacji przygotowuje wniosek o środki unijne dostępne w ramach inicjatywy Urban Innovative Actions. Mamy już zarysowany ogólny pomysł projektu, jednakże chcemy współtworzyć nasz wniosek konkursowy wspólnie z mieszkańcami i uwzględnić ich pomysły na tyle, na ile będzie to możliwe. Jeżeli twój pomysł nie będzie mógł być wykorzystany do tego konkursu, to nie zostanie „wrzucony do kosza” – przed nami wiele nowych projektów.
Celem inicjatywy Urban Innovative Actions jest zapewnienie władzom miejskim w całej Europie wsparcie śmiałych pomysłów dla rozwiązywania wzajemnie powiązanych ze sobą problemów oraz eksperymentalne sprawdzenie, na ile odpowiadają one wyzwaniom społecznym w złożonej rzeczywistości. W ramach inicjatywy UIA mogą być wspierane pilotażowe projekty zbyt nowatorskie, aby mogły uzyskać finansowanie ze źródeł konwencjonalnych, pod warunkiem, że będą one wysoce innowacyjne i eksperymentalne.
Zależy nam na opracowaniu rozwiązań, które będą kołem zamachowym i będą możliwe do kontynuowania po zakończeniu finansowania projektu.
Więcej o inicjatywie Urban Innovative Actions (strona w języku angielskim):