Ulica Włókiennicza miała być symbolem rewitalizacji i będzie. Choć mało kto w to wierzył, kiedy miasto ogłaszało plany rewitalizacji, to dzisiaj każda z inwestycji ma już wybranego wykonawcę, a większość prac budowlanych się rozpoczęła. Wszystkie kamienice będą gruntownie zmodernizowane – od piwnic po dachy – ulica przebudowana i zazieleniona, a z równoległą ul. Jaracza połączy ją nowy pasaż z miejscem wypoczynku i rekreacji.
Na ul. Włókienniczej udało się połączyć modernizację z programem artystycznym. – Zespół architektów, wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i konserwatorów pracował nad wyglądem fasad. Przez lata większość elewacji utraciła detale architektoniczne, część nigdy ich z kolei nie miała. Tym pierwszym przywrócimy dawne piękno, a tym drugim zaprojektowaliśmy nowe, stylowe „szaty” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Przy niedługiej ul. Włókienniczej remontowane są wszystkie miejskie kamienice, w sumie 17. Jedenaście z nich będzie miało nowe fasady. Pozostałe sześć elewacji przy okazji remontu doczeka się konserwatorskich prac i rekonstrukcji, bo na nich część detali się zachowała.
Projekty trzech pierwszych nowych elewacji są już gotowe. Wiemy jak będą wyglądały po remoncie kamienice pod numerami 12, 14 i 16. Wszystkie będą miały zdobione fasady na wszystkich kondygnacjach, a po zakończeniu remontów w niczym nie będą ustępowały nawet niektórym kamienicom z ul. Piotrkowskiej.
Pierwsze efekty prac na elewacjach zobaczymy w przyszłym roku. Wtedy bowiem zakończą się pierwsze generalne remonty. Zwieńczeniem rewitalizacji będzie przebudowa samej ulicy i budowa nowego pasażu Majewskiego, który swoją nazwę wziął od jednego z najwybitniejszych łódzkich architektów. On sam mieszkał przy ul. Włókienniczej pod numerem 11, a jego miejski pałac – również remontowany – będzie perełką tego miejsca.
Ulica Włókiennicza będzie miała formę woonerfu bez wyznaczonego przedziału między jezdnią a chodnikiem. Zostanie wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną.
Na części jezdni zostanie zachowany ruch kołowy, ale w ograniczonym zakresie. W ramach inwestycji urządzony zostanie też park kieszonkowy z placem zabaw. Po obu stronach zostaną posadzone drzewa, o których stan będzie dbać automatyczny system nawadniający. Nie zabraknie też krzewów, pnączy, kwiatów i traw.
Zakres robót będzie obejmował nie tylko remont widoczny na powierzchni, ale też prace podziemne. Ekipa budowlana naprawi kanalizację, sieć wodną, sieć gazową oraz zbuduje sieci grzewczą dla kamienic. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej.
Przełomowy dla ulicy Włókienniczej będzie rok 2021 - wtedy skończą się ostatnie remonty kamienic, a modernizowana będzie sama ulica, która zamieni się w woonerf ze szpalerem drzew.
Wszystkie prace na ul. Włókienniczej w ramach rewitalizacji zakończą się w 2022 roku.