Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 24 czerwca 2026

Biuro Rewitalizacji poszukuje wykonawcy działań edukacyjnych

s.zatorski

Urząd Miasta Łodzi przygotowuje realizację zadań w... więcej

Walka ze smogiem. Oto podsumowanie miejskiego programu wymiany pieców

Przez 3 lata w Łodzi dzięki miejskiemu programowi dotacji zlikwidowanych zostanie ponad 3,3 tys. nieekologicznych palenisk.

Decyzją Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w 2017 roku został uruchomiony miejski program dotacyjny, który będzie kontynuowany, także w 2020 r. Program jest adresowany do mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych: komunalnych, wspólnotowych, prywatnych, osób prawnych i przedsiębiorców. Dla osób indywidualnych wysokość dotacji wynosi 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 7 tys. zł, dla inwestycji całościowych (kamienice - 80% nie więcej niż 50 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji). 

Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie w trakcie prowadzonego naboru wniosku dotacyjnego podlegającego ocenie i akceptacji powołanej w tym celu Komisji, a także realizacja inwestycji zgodnie z wymogami prawno-technicznymi oraz jej rozliczenie w danym roku budżetowym. 

Szacujemy, że w Łodzi do wymiany jest ok.100 tys. nieekologicznych palenisk (w zasobach komunalnych, wspólnotowych, prywatnych i domkach jednorodzinnych). W edycji 2019, w oparciu o deklaracje beneficjentów dotacji, zostanie zlikwidowanych 1481 palenisk nieekologicznych. W roku 2017 – 604 paleniska, 2018 – 1248.  

Do tej pory z budżetu miasta na likwidację nieekologicznych źródeł ciepła w ramach programu dotacji przeznaczono 7,4 mln zł, na 2020 r. zaplanowano kolejne 3 mln zł. Zasady udzielania dotacji na stronie: www.lodz.pl/smog

Kontakt