Łódź rewitalizacja to nie tylko remonty, to przede wszystkim szansa dla mieszkańców naszego miasta. Kilka dni temu opowiadaliśmy o kamienicy przy ulicy Gdańska 8, gdzie kończy się remont. Tam powstaną pierwsze mieszkania w ramach programu rewitalizacji. Ale nie tylko, bo na parterze i piętrze kamienicy urządzi się miejska biblioteka. Dziś jesteśmy przed kolejną kamienicą, gdzie lada moment oddamy do użytku 8 mieszkań komunalnych, w 1 mieszkanie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Olga Kassyańska, koordynator programu Rewitalizacji Obszarowej w Łodzi.
Budynek został całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Gruntownemu remontowi została poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Do użytkowania oddajemy komfortowe mieszkania wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne – mówi Kamil Golmento, Grupa Budowlana WCS Sp. z o.o.
Jednym z ważniejszych rezultatów prowadzonego przez miasto procesu rewitalizacji jest aspekt społeczny. W kamienicy przy ulicy Wschodniej 24 z podwórka zostanie wydzielony niskim ogrodzeniem zielony skwerek z małym placem zabaw dla dzieci, który będzie dostępny zarówno od strony ulicy, jak i strony podwórka. Na skwerku będzie posiana trawa, powstaną niewielkie rabaty oraz zostaną nasadzone liczne krzewy. Pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe.
Podwórze kamienicy zostanie pokryte dwoma rodzajami kostki kamiennej. Na nim zostanie wydzielone miejsce z ławkami służące integracji sąsiedzkiej.
Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji również trzepak i altanę na odpady. Przechowywanie wózków i rowerów będzie ułatwione dzięki stojakom rowerowym i zamykanemu pomieszczeniu na parterze budynku.
Łódź jest miastem, które jako pierwsze w Polsce realizuje tak duży i złożony proces rewitalizacji. Efektem rewitalizacji będą nie tylko odnowione kamienice, ale nadanie nowych funkcji przestrzeni publicznej, która stanie się miejscem spotkań sąsiedzkich, przestrzenią przyjazną zarówno seniorom, jak i małym dzieciom.