Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 3 października 2023

Rewitalizacja Starego Rynku. Co się dzieje na placu budowy? [ZDJĘCIA Z DRONA]

ML

Modernizacja Starego Rynku to jedna z ważniejszych... więcej

Miejskie lokale w Łodzi czekają na wynajem. Przedsiębiorco, poznaj zasady licytacji!

PaW

Ponad 100 lokali użytkowych należących do miasta... więcej

poniedziałek, 2 października 2023

Zamiast marnować jedzenie, podaruj potrzebującym

W Polsce rocznie wyrzucamy 9 mln ton jedzenie co plasuje nasz kraj na 5 pozycji wśród 28 z Unii Europejskiej. Statystyczny Polak wyrzuca rocznie ponad 230 kg jedzenia, a w czasie świątecznym miesięcznie marnuje się około 18 kg w przeliczeniu na osobę. Powód? Kupujemy za dużo, nie sprawdzamy dat przydatności do spożycia w efekcie to co nie zostało zjedzone ląduje w koszu

- Zamiast wyrzucać skoro znów kupiliśmy za dużo oddajmy jedzenie organizacjom pozarządowym, które przekażą je potrzebującym - zaapelowała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - W Łodzi działają już dwie jadłodzielnie, gdzie w dowolnej chwili, absolutnie anonimowo można żywność przynieść a potrzebujący także anonimowo może wziąć z lodówki czego potrzebuje.

Jadłodzielnie są przy ul. POW na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym oraz przy ul. Wólczańskiej obok Caritas. Dodatkowo są lodówki społeczne, chętnie żywność przyjmą także schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Nowe Sady czy świetlica przy al. Piłsudskiego.

- Fundacja Podzielmy się od 22 grudnia ogłasza nabór dla zmotoryzowanych wolontariuszy, którzy chcą dowozić jedzenie od osób chcących się dzielić do punktów pomocy, z których będą je odbierać potrzebujący - dodała Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej. - Zachęcam do wsparcia tej inicjatywy, zamiast wyrzucić to czego goście nie zjedli przez święta oddajmy tym, którzy są głodni.

- Niebawem otworzymy kolejną jadłodzielnię, ale na razie zapraszam do korzystania z istniejących lodówek, gdzie można zostawić jedzenie - dodała Oksana Hałatyn-Burda z Foodsharing Łódź. - Proszę tylko opisać pozostawiane potrawy i koniecznie umieszczać datę ich przygotowanie dzięki czemu osoba częstująca się wie jak długo produkt był w lodówce.

Do jadłodzielni można przynosić każdy rodzaj produktów żywnościowych z wyjątkiem alkoholu, surowego mięsa i jajek.

Kontakt