Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 3 października 2023

Rewitalizacja Starego Rynku. Co się dzieje na placu budowy? [ZDJĘCIA Z DRONA]

ML

Modernizacja Starego Rynku to jedna z ważniejszych... więcej

Miejskie lokale w Łodzi czekają na wynajem. Przedsiębiorco, poznaj zasady licytacji!

PaW

Ponad 100 lokali użytkowych należących do miasta... więcej

poniedziałek, 2 października 2023

Rewitalizacja Śródmieścia. Zobacz jak upłynął 2019 rok

Rewitalizacja Śródmieścia, duże projekty unijne i osiedlowe remonty. Tak nam upłynął 2019 r. na łódzkich ulicach. 2019 to rok przełomowy, w którym rewitalizacja przeniosła się fazy projektu na realizację. Korzystamy z pierwszych przebudowanych dróg w centrum, oraz możemy podziwiać pierwsze przykłady odnowionych kamienic, pałaców i willi. Ten rok to również liczne inwestycje na osiedlach, o które zadbamy również w kolejnych latach.

- Tegoroczną perełką i naszą dumą jest pałac Steinertów, którego przebudowa właśnie dobiegła końca. Również Lapidarium z sąsiedzką willa Józefa Bayera to unikatowe miejsce na mapie Łodzi, które stanie się punktem zwiedzania i poznawania perełek łódzkiej architektury – podsumowuje 2019 r. Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

- W 2019 r. w rewitalizacji zakończyliśmy przebudowę ul. Gdańskiej, Ogrodowej, Traugutta, Tuwima, Nawrot i Jaracza. Nie obyło się bez trudności i problemów, które napotykamy na śródmiejskich ulicach, na których od wielu lat nic nie było robione. Jednak inwestycje realizowane są kompleksowo, gdzie przebudowujemy wszystko pod i na ziemi. Takie inwestycje posłużą na lata, a w przyszłości remonty będą łatwiejsze do wykonania – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik. 

Mieszkańcy w tym roku mogli zobaczyć, jak w ciągu najbliższych kilku lat zmieni się nasze centrum z szarych ulic na zadrzewione drogi i pasaże, służące mieszkańcom.

Dawną świetność odzyskują również kamienice. W tym roku jesteśmy łącznie na 34 budowach i tworzymy 29 projektów na kolejne remonty. Z końcem roku możemy się cieszy już z kilku przykładów przeprowadzonej rewitalizacji kamienic, choćby przy Tuwima 46, czy Kilińskiego 26. Rewitalizacja dobiega również końca w parku Sienkiewicza i parku Moniuszki, które na wiosnę ukażą się łodzianom w najlepszym swoim obliczu od lat. Kamienice stawiamy praktycznie od nowa. Wymieniamy fundamenty, stropy, odtwarzamy zdobienia i sztukaterie. Tworzymy nowe komfortowe i funkcjonalne mieszkania, wśród których, miejsce znajdzie się również dla osób spod pieczy zastępczej, osób niepełnosprawnych i mieszkania chronione. 

W parkach stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Czujniki zmierzchu do regulowania oświetlenia w energooszczędnych latarniach, zbiorniki na deszczówkę, automatyczne systemy nawadniania uruchamiane przez czujniki wilgoci i niska zieleń, która stworzy dom dla żyjących w miejskiej przestrzeni zwierząt. Zrewitalizowane parki to również nowe alejki, ławki, multimedialne fontanny i place zabaw dopasowane również do potrzeb niepełnoprawnych dzieci.

Kontakt