Łódź Rewitalizuje

Internetowa wyszukiwarka pomoże w segregowaniu odpadów

Gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, papierowy ręcznik czy karton po sokach? Do którego pojemnika bombkę choinkową, starą kasetę magnetofonową czy papierki od cukierków?

Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe , fot. Paweł Łacheta

Łodzianie odpowiedzialnie traktują kwestie segregowania śmieci, a żeby im pomóc miasto stworzyło min. specjalną wyszukiwarkę internetową, która podpowiada, do którego pojemnika wyrzucamy poszczególne odpady.

- Po półtora miesiącu obowiązkowej segregacji odpadów widać coraz większe zainteresowanie łodzian selektywną zbiórką śmieci. Wprowadzono w mieście pięć standardowych pojemników na różne frakcje, ale otrzymujemy sporo zapytań, dotyczące lokowania konkretnych odpadów i stąd pomysł na wyszukiwarkę, która pomoże rozstrzygnąć niektóre wątpliwości – powiedziała Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi podkreśliła, że selektywna zbiórka śmieci jest nie tylko ustawowym obowiązkiem, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko naturalne i ochronę naszej planety. Przykładowo ze 100 ton makulatury można wyprodukować prawie 90 ton papieru do ponownego użycia, a do wytworzenia tony papieru trzeba ściąć 17 drzew, więc jest o co walczyć.

W wyszukiwarce dostępnej na stronie Urzędu Miasta Łodzi w zakładce selektywna zbiórka odpadów, dostępnych jest  już 300 pozycji różnego rodzaju śmieci ze wskazaniem ich umieszczenia w odpowiednich pojemnikach. Wydział Gospodarki Komunalnej UMŁ monitoruje na razie sytuację i widać znaczący wzrost w ilości segregowanych odpadów. W wielu miejscach trzeba zwiększyć liczbę pojemników do segregacji, jak również harmonogram wywozu. Na razie nie wprowadzono jeszcze żadnych sankcji, ale po analizie raportów w lutym mogą się pojawić kary za brak selekcji.

 

Więcej informacji na stronie www.lodz.pl/odpady w zakładce Selektywna zbiórka odpadów, gdzie działa również nasza wyszukiwarka.

Powiązane pliki

Kontakt