Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 13 września 2024

Budowa tunelu średnicowego pod Łodzią. Raport z prac w centrum miasta

red

Budowa tunelu kolejowego pod Łodzią wkroczyła w... więcej

Specjalna Strefa Rewitalizacji. Wnioski o dofinansowanie remontu tylko do 15 września

ToSu

Do niedzieli (15 września) wspólnoty mieszkaniowe... więcej

Zielone altany, ławki, ściany obsadzone bluszczem. Powiększamy Pasaż Róży

Powiększamy Pasaż Róży. Od ul. Piotrkowskiej do ul. Zachodniej i do pl. Wolności powstaną zielone altany i ściany obsadzone bluszczem. Co jeszcze pojawi się w tym roku w nowej, zielonej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców?

Między ul. Piotrkowską a ul. Zachodnią powstaną zielone altany i ściany obsadzone bluszczem , arch. UMŁ

Jedna z największych atrakcji turystycznych Łodzi, Pasaż Róży obejmuje podwórze dawnego Hotelu Polskiego przy ul. Piotrowskiej 3. Ściany oficyny wyłożono lusterkami o nieregularnych kształtach. Lustra pokryły wszelkie detale architektoniczne budynków. Dzięki nim fasady odbijają otoczenie i ludzi je oglądających tworząc wizualną interakcję widzów z przestrzenią i ścianami. Autorką instalacji jest jedna z najciekawszych artystek sztuk wizualnych, Joanna Rajkowska, która tworzenie mozaikowego podwórza rozpoczęła w 2013 roku podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur, a zakończyła w 2015 roku. 

Pasaż Róży jeszcze atrakcyjniejszy 

- Przedłużenie Pasażu Róży to przede wszystkim zmiany w przestrzeni publicznej, dzięki którym pojawiają się miejsca do wypoczynku, ale powstanie również przestrzeń do działań artystycznych i animacyjnych. W ramach przedłużania pasażu Róży odnowiony zostanie m.in. budynek, w którym mieści się Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Na całej długości podwórka, od ul. Piotrkowskiej do al. Kościuszki, pojawi się nowa nawierzchnia. Powierzchnia rozbudowanego Pasażu Róży wyniesie ok. 3100 mkw., z czego zieleń zajmie ok 700 mkw. - wylicza Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. 

- Prace remontowe rozpoczną się w ciągu najbliższego miesiąca, zakończenie inwestycji planujemy wiosną 2021. Pasaż sprawi, że będzie można wygodniej przemieszczać się skrótem przez podwórka między ul. Zachodnią a placem Wolności i ulicą Piotrkowską. Powstanie atrakcyjna zaciszna przestrzeń miejska, w której będzie można się spotykać i wypoczywać. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, pasaż zostanie doświetlony i zamontowany zostanie monitoring miejski. Pasaż zostanie częściowo wyłożony granitem, jak również powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i inną roślinnością - dodaje Bartek Olejnik, projektant. 

Zielone altany i ściany obsadzone bluszczem 

Liczne altany i pergole zostaną obsadzone pnączami, które będą dawały cień. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy "zielone ściany" obsadzone bluszczem. Zieleń będzie utrzymywana w dobrym stanie dzięki automatycznemu systemowi nawadniającemu. Dodatkowo chodniki będą projektowane w sposób umożliwiający odpływ wody w kierunku sąsiadujących terenów zieleni. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, 8 stojaków rowerowych i 3 podświetlane gabloty „citylight” informujące o wydarzeniach w mieście. 

W pasażu będzie ustanowiona strefa zamieszkania, dzięki czemu piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami. Przez pasaż dopuszczony będzie dojazd samochodów dla mieszkańców nieruchomości położonych przy Piotrkowskiej 3, placu Wolności 2 i ul. Zachodniej 54. Aby zapobiegać nielegalnym wjazdom, powstaną 2 automatyczne słupki drogowe chowane w posadzkę. 

- W ramach prac podziemnych wykonany będzie remont oraz naprawa kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej - mówi Adam Czarny z firmy Mosty Łódź. 

Koszt inwestycji to  5 948 200,05 zł. Umowa z firmą Mosty Łódź S.A została podpisana 1 lutego 2019 r.

Kontakt