Jedna z największych atrakcji turystycznych Łodzi, Pasaż Róży obejmuje podwórze dawnego Hotelu Polskiego przy ul. Piotrowskiej 3. Ściany oficyny wyłożono lusterkami o nieregularnych kształtach. Lustra pokryły wszelkie detale architektoniczne budynków. Dzięki nim fasady odbijają otoczenie i ludzi je oglądających tworząc wizualną interakcję widzów z przestrzenią i ścianami. Autorką instalacji jest jedna z najciekawszych artystek sztuk wizualnych, Joanna Rajkowska, która tworzenie mozaikowego podwórza rozpoczęła w 2013 roku podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur, a zakończyła w 2015 roku.
Pasaż Róży jeszcze atrakcyjniejszy
- Przedłużenie Pasażu Róży to przede wszystkim zmiany w przestrzeni publicznej, dzięki którym pojawiają się miejsca do wypoczynku, ale powstanie również przestrzeń do działań artystycznych i animacyjnych. W ramach przedłużania pasażu Róży odnowiony zostanie m.in. budynek, w którym mieści się Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Na całej długości podwórka, od ul. Piotrkowskiej do al. Kościuszki, pojawi się nowa nawierzchnia. Powierzchnia rozbudowanego Pasażu Róży wyniesie ok. 3100 mkw., z czego zieleń zajmie ok 700 mkw. - wylicza Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.
- Prace remontowe rozpoczną się w ciągu najbliższego miesiąca, zakończenie inwestycji planujemy wiosną 2021. Pasaż sprawi, że będzie można wygodniej przemieszczać się skrótem przez podwórka między ul. Zachodnią a placem Wolności i ulicą Piotrkowską. Powstanie atrakcyjna zaciszna przestrzeń miejska, w której będzie można się spotykać i wypoczywać. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, pasaż zostanie doświetlony i zamontowany zostanie monitoring miejski. Pasaż zostanie częściowo wyłożony granitem, jak również powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i inną roślinnością - dodaje Bartek Olejnik, projektant.
Zielone altany i ściany obsadzone bluszczem
Liczne altany i pergole zostaną obsadzone pnączami, które będą dawały cień. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną trzy "zielone ściany" obsadzone bluszczem. Zieleń będzie utrzymywana w dobrym stanie dzięki automatycznemu systemowi nawadniającemu. Dodatkowo chodniki będą projektowane w sposób umożliwiający odpływ wody w kierunku sąsiadujących terenów zieleni. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, 8 stojaków rowerowych i 3 podświetlane gabloty „citylight” informujące o wydarzeniach w mieście.
W pasażu będzie ustanowiona strefa zamieszkania, dzięki czemu piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami. Przez pasaż dopuszczony będzie dojazd samochodów dla mieszkańców nieruchomości położonych przy Piotrkowskiej 3, placu Wolności 2 i ul. Zachodniej 54. Aby zapobiegać nielegalnym wjazdom, powstaną 2 automatyczne słupki drogowe chowane w posadzkę.
- W ramach prac podziemnych wykonany będzie remont oraz naprawa kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej - mówi Adam Czarny z firmy Mosty Łódź.
Koszt inwestycji to 5 948 200,05 zł. Umowa z firmą Mosty Łódź S.A została podpisana 1 lutego 2019 r.