Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

piątek, 5 lipca 2024

Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego. Zajrzyj na plac budowy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Już jesienią tego roku ma zakończyć się budowa... więcej

czwartek, 4 lipca 2024

Remonty dróg na Starym Polesiu. Chcesz mieć na nie wpływ? Przyjdź na spotkanie

TAnd

Do remontowej puli dróg dołączyły trzy ulice na... więcej

Piękniejszy Park im. S. Moniuszki

Park im. S. Moniuszki został kompleksowo zmodernizowany, a jego obecna powierzchnia powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy.

Park im. S. Moniuszki został kompleksowo zmodernizowany, a jego obecna powierzchnia powiększona o wolny teren powstały po wyburzeniu sąsiedniej kamienicy. , fot. Stefan Brajter

Pomnik Stanisława Moniuszki wrócił już na swoje miejsce, a wokół niego nowe aleje, bezpieczny plac zabaw, fontanna i stoliki do gier. Kończymy generalny remont parku.

W parku zasadzonych zostało 130 drzew o wysokości 7-9 metrów i obwodzie 30-45 cm. m.in. klony jesiony, głogi, oraz ozdobne wiśnie i grusze. Pojawiło się też kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin, wraz z systemem nawadniania. Wśród nowych nasadzeń są m.in. azalie wielkokwiatowe i różanecznik karoliński.

W parku rozebrane zostały  stare alejki i pojawiły się nowe, a na nich  kostka granitowa wraz z przepuszczającą wodę nawierzchnią mineralną. W centralnej części parku powstała fontanna posadzkowa. Fontanna ma  10 dysz tryskających wodą w kształcie łuku oraz pięć tryskających wodą do góry.

- W parku pojawił się również bezpieczny plac zabaw przystosowany  dla dzieci z niepełnosprawnościami. Plac zabaw wyposażony został w zjeżdżalnie, zestaw sprawnościowy do balansowania, zestaw sprawnościowy dla dzieci starszych, huśtawkę, trampolinę i bujak. W parku zamontowano nowoczesne ławki, dziesięć stolików do gry w szachy oraz kosze na śmieci – mówi Rafał Michaś, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Park będzie otwarty dla wszystkich, nie będzie ogrodzony. Ponadto park zyskał nowe oświetlenie oraz system nawadniający. Obecnie trwają prace porządkowe
i wykończeniowe – dodaje Paweł Majtczak, przedstawiciel wykonawcy.

Park im. Stanisława Moniuszki będzie dostępny od marca 2020 roku.

Park powstał w 1874 roku początkowo jako skwer publiczny z myślą o ludziach korzystających z dworca kolejowego, którego gmach wzniesiono w 1868 roku. Pierwsze plany parku wykonał wybitny  architekt Hilary Majewski.

Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, swoją ostateczną postać uzyskał w 1934 roku. Nazywany był parkiem Kolejowym albo Aleksandrowskim. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku otrzymał imię Stanisława Moniuszki, wówczas też ustawiono w parku pomnik kompozytora.

Umowa z konsorcjum firm konsorcjum: G&P Invest Sp. z o.o., "Szadek" Dariusz Szadkowski, PBH Elsat Marcin Posłuszny, Ogrody Zofii Sp. z o.o. na remont parku została podpisana 15 lutego 2018 r. na kwotę 7 991 043,22 zł.

Kontakt