- W tym roku targi są dla nas wyjątkowe – podkreśla pierwszy wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki – ponieważ po raz pierwszy w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody MIPIM znalazło się łódzkie Monopolis, realizowane przez firmę Virako w dawnym Monopolu Wódczanym przy ul. Kopcińskiego.
Virako to łódzki developer, działający na rynku już ponad 20 lat. Specjalizuje się zarówno w budowie nowoczesnych obiektów biurowych jak również rewitalizacji budynków pofabrycznych. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Firma angażuje się także w szereg akcji społecznych. W tym roku projekt MONOPOLIS został nominowany do prestiżowej nagrody MIPIM AWARDS 2020 popularnie nazywanej Oscarem branży nieruchomości, w kategorii Best Mixed-Use Development (najlepsze projekty wielofunkcyjne).
– Sama nominacja to ogromne wyróżnienie nie tylko dla dewelopera realizującego inwestycję, ale także dla miasta, w którym projekt jest realizowany. Cieszymy się, że tak wspaniały obiekt wpisze się na stałe w krajobraz Łodzi i ideę rewitalizacji, którą miasto promuje i konsekwentnie wciela w życie, a to wspiera jego rozwój i kreuje markę w świecie – mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu firmy Virako.
Targi startują już 10 marca i trzeba przygotować stoisko Łodzi, nośniki reklamy i inne formy promocji Monopoli. Jeśli chodzi o nagrodę MIPIM Awards to najbardziej uznany ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników branży nieruchomości – od deweloperów, przez architektów, agencje doradcze, po banki i fundusze inwestycyjne. Do konkursu zgłoszono 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których komisja sędziowska wybrała finalistów (po 4 w każdej kategorii). Dzięki tej nominacji łódzkie Monopolis już dzisiaj znalazło się nie tylko wśród 4 najlepszych projektów wielofunkcyjnych na świecie (obok inwestycji z Singapuru, Montrealu i Bangkoku), ale już stało się najlepszą nieruchomością roku 2020 w swojej kategorii w Europie. Nagroda zostanie wręczona już 12 marca 2020 roku w Cannes. Trzymamy kciuki za Łódź i Monopolis!
O MONOPOLIS
- Projekt typu mixed-used zrealizowany w całości z inicjatywy i ze środków łódzkiego dewelopera firmę Virako. Jego autorem jest Rafał Grzelewski z pracowni Grupa 5 Architekci. Obiekt obejmuje rewitalizację dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Generalnym wykonawcą jest firma Budimex.
- Całkowita powierzchnia użytkowa to ok. 28 000 m2 (część biurowa - ok. 23 400 m2, handlowo usługowa - ok. 5 000 m2.)
- Kilka tygodni temu – jako pierwsza miała miejsce inauguracja teatru – scena Monopoli, a następnie uruchomiona została część biurowa (w zabytkowej części). Pierwszy najemca biurowy to firma Clariant.
- W kompleksie, obok biur i teatru, wiosną otwarty zostanie zielony pasaż z restauracjami, kawiarnią, winiarnią, klubem dla dzieci, ARTgalerią oraz muzeum miejsca. W kolejnych etapach przybędą dwa biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen z salą do ćwiczeń fitness.