Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Teleporady dla osób głuchych w miejskich centrach medycznych. Przez komunikator internetowy, z pomocą tłumacza języka migowego

W związku z epidemią koronawirusa wizyty w poradniach zdrowia ograniczane są tylko do sytuacji koniecznych. Większość kontaktów między pacjentem a lekarzem odbywa się na zasadzie teleporady telefonicznej. Jak można w tej sytuacji pomóc osobie głuchej bądź bardzo słabo słyszącej?

Do miejskich centrów medycznych wprowadzany jest specjalny program do wideorozmowy. Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej, szukającej porady medyka - w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego.

Do miejskich centrów medycznych wprowadzany jest specjalny program do wideorozmowy. Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej, szukającej porady medyka - w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego. Wykorzystywana jest do tego specjalna aplikacja oraz komunikator. 

Takie rozwiązanie wykorzystywane jest już w dwóch miejskich szpitalach: Jonschera oraz Rydygiera. Przy tłumaczeniach migowych pomagają osoby z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi. Do wprowadzenia specjalnych wideorozmów przygotowują się też pozostałe miejskie centra medyczne. W ciągu najbliższych tygodni z takich samych konwersacji skierowanych do osób głuchych i słabosłyszących będą mogli korzystać pacjenci z dysfunkcjami słuchu oraz mowy we wszystkich 30 miejskich poradniach zdrowia w całej Łodzi.

Przypomnijmy, problemy ze słuchem ma kilka tysięcy łodzian. 

Jak podkreśla Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, taką funkcjonalność i pomoc dla osób głuchych wprowadzono też w 14 instytucjach publicznych w mieście. Z możliwości wideorozmowy z pomocą tłumacza języka migowego można skorzystać m.in. w: Urzędzie Miasta Łodzi (m.in. centrach obsługi mieszkańca we wszystkich częściach miasta czy w wydziale komunikacji), Powiatowym Urzędzie Pracy, Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Centrum Informacji Turystycznej oraz oczywiście u Rzecznika Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt