Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 5 grudnia 2023

poniedziałek, 4 grudnia 2023

"Zdrowa kultura". Wsparcie w czasie epidemii

"Zdrowa kultura" - pod takim hasłem Łódź rozpoczyna cały szereg działań wspierających artystów, organizacje pozarządowe związane z kulturą oraz instytucje kultury w czasie epidemii. To także wyraz szacunku i podziękowania za dotychczasowe działania artystów w internecie na rzecz łodzian i nie tylko.

Wraz z początkiem pandemii w Polsce sektor przemysłów kreatywnych stanął przed ogromnym wyzwaniem przetrwania w niewyobrażalnie trudnym momencie. Jednocześnie, jesteśmy świadkami niezwykłej determinacji, wytrwałości i umiejętności adaptowania się do trudnych warunków pracowników instytucji kultury i artystów w obliczu nagłego przeniesienia działalności do sieci. W związku z tym, Miasto Łódź uruchamia program „Zdrowa Kultura”, który jest rezultatem wnikliwych obserwacji oraz reakcją na dynamikę zmian, jakie zachodzą na naszych oczach w tym wyjątkowo trudnym czasie.

- Wierzę, że aktywność kulturalna, twórcza odwaga, sztuka, literatura i muzyka pomagają przetrwać jeden z najcięższych kryzysów, z którym obecnie się mierzymy. Uważam, że w mieście o tradycjach filmowych i festiwalowych, mieście, które w swoim czasie aspirowało do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, niezwykle ważne jest zadbanie o dalszy rozwój sektora przemysłów kreatywnych. Mam świadomość niepokojów i trosk, które targają całą branżą kulturalną – od zaplanowanych wydarzeń na rok 2020 i zawieszenia działalności programowej, po nagłą utratę przychodów - mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. 

Program „Zdrowa Kultura” stanowi punkt wyjścia do dyskusji o wsparciu, jakie Miasto może udzielić sektorowi kultury i opiera się na czterech filarach, których łączna wartość to 1,5 mln złotych. Pierwszym są Granty na kulturę – Łódź wspiera artystów, kolejne to: program Kultugranty 2.0., program wsparcia „karnet kultury” oraz czynsz za 1 zł dla pracowni twórczych.


Operatorem programu grantowego jest Wydział Kultury UMŁ, który na ten cel przeznaczył 0,5 miliona złotych. Wsparcie kierowane jest do organizacji pozarządowych realizujących projekty artystyczne w takich dziedzinach jak: muzyka, literatura, film, sztuki performatywne, sztuki wizualne czy taniec. Organizacje będą zobligowane do angażowania w swoje działania łódzkich artystów. Nabór do programu rozpoczyna się 20 kwietnia i trwa do 29 maja. Projekty będą mogły być realizowane do końca roku. A sama procedura naboru będzie na wyjątkowych zasadach.

- Upraszczamy procedury, zwalniamy z wkładów własnych, wnioskodawca nie będzie miał też obowiązku dostarczenia rekomendacji – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę w mieście.

Wnioski można składać za pomocą formularza zamieszczonego na stronie:  https://uml.lodz.pl/kultura/wsparcie-kultury/.


Kultugranty 2.0. stanowią drugi filar „Zdrowej Kultury”. To program Łódzkiego Centrum Wydarzeń, którego celem jest wsparcie działalności kulturalnej w internecie. W puli tegorocznej edycji znajduje się nawet do 1 mln złotych, przeznaczonych na realizację projektów on-line np. warsztatów, przedstawień teatralnych, webinarów, wirtualnych spacerów o charakterze kulturalnym itp. Wnioski można składać przez formularz dostępny na stronie www.lcw.lodz.pl do 30 kwietnia, a wydarzenie powinno zostać zrealizowane w terminie 1 maja – 30 sierpnia 2020. Liczba projektów nie jest ograniczona, ale wykorzystanie środków uzależnione jest od jakości merytorycznej projektów.

- Wiemy, że bez kultury i artystów zdecydowanie trudniej jest przetrwać ten kryzys, dlatego stworzyliśmy system wsparcia łódzkich artystów, fundacji i stowarzyszeń oraz kreatywnych mieszkańców Łodzi, których interesuje aktywność w kulturze - mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń. - Obserwujemy w sieci wyjątkową kreatywność łodzian oraz niezwykłą umiejętność adaptacji do rzeczywistości. Ten program to odpowiedź na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w uczestnictwie w kulturze w przeciągu ostatnich kilku tygodni - dodaje. 


Trzecim filarem wspierającym łódzkie instytucje kultury oraz artystów jest „karnet kultury”. Miłośnicy teatrów będą mogli kupić karnet na jesienną premierę teatralną, z odroczonym czasem realizacji. Karnet można wykorzystać na kilka sposobów –można go odstąpić, podarować wybranej osobie lub w przypadku niedopasowania planów do terminu premiery, po odstąpieniu i odblokowaniu miejsca, zakupić nowy bilet. W akcji biorą m.in. udział: Teatr Muzyczny, Teatr Powszechny oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka.


Czwarty filar to zmniejszone do kwoty 1 zł miesięcznie czynszów za kwiecień i maj w miejskich lokalach użytkowych dla instytucji, klubów, firm i twórców związanych z kulturą. Warunkiem uzyskania takiego wsparcia jest brak zaległości czynszowych oraz w podatku od nieruchomości. Zainteresowani mogą składać wnioski do 25 kwietnia.

Prezydent Hanna Zdanowska skierowała także apel do wynajmujących lokale i właścicieli nieruchomości, w których odbywa się działalność kulturalna. Podkreśliła, że to właśnie dzięki takim przestrzeniom Łódź postrzegana jest jako miasto przemysłów kreatywnych.

- W tym trudnym czasie Państwa elastyczność pozwoli artystom i twórcom przetrwać, a nam – odbiorcom kultury, może pomóc wyjść z kryzysu i poradzić sobie z trudną rzeczywistością. Mam poczucie, że najważniejszym słowem na dziś jest solidarność i do okazania tej solidarności Państwa wzywam - mówi prezydent.


Cztery filary dla sektora kultury to nie jedyne wsparcie, jakie oferuje Urząd Miasta Łodzi - kolejne udogodnienia dotyczą ułatwień formalnych i organizacyjnych dla już przyznanych dotacji i stypendiów. Miejskie instytucje kultury mogą skorzystać m.in. z możliwości zmiany harmonogramów w przyznawanych dotacjach celowych czy możliwości zmiany wskaźników działań statutowych uwzględnionych w planach pracy. Dla organizacji pozarządowych przewidziano m.in. możliwość aneksowania już podpisanych umów oraz modyfikację złożonych ofert. Osoby, które otrzymały stypendia mogą aneksować harmonogramy i zakres działań w ramach realizowanego projektu.

Miasto deklaruje też pomoc jeśli chodzi o promocję wszystkich aktywności, które przygotowują miejskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz łódzcy twórcy. Do dyspozycji są wszystkie media społecznościowe miasta w tym m.in.: profil Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń i profil zarządzany przez Wydział Kultury – Łódź Pełna Kultury oraz grupy powstające z myślą o promocji konkretnych działań.

Kontakt