Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Łódź walczy ze skutkami suszy

Wstrzymane koszenie, miejski Ekoportal, współpraca ze spółdzielniami i wspólnotami, częstsze podlewanie nasadzeń, poradniki dla mieszkańców. Razem walczymy ze skutkami suszy.

Łódź walczy z suszą i uruchamia Ekoportal. , fot. Archiwum UMŁ

ADOPTUJ DRZEWO

- Deszcz, który padał przez kilka ostatnich dni przyniósł zieleni w mieście ulgę, ale nie odsunął od nas zagrożenia spowodowanego suszą. Miasto prowadzi szereg działań, które mają przeciwdziałać jej skutkom, a w wiele z nich mogą się włączyć sami mieszkańcy. Na przykład mogą adoptować drzewo. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem susza@uml.lodz.pl oraz telefonicznie przez sekretariat Zarządu Zieleni Miejskiej – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii w UMŁ.

NIE KOSIMY

Kolejnym działaniem, który pomaga ograniczać negatywne skutki suszy jest ograniczenie koszenia. Jeszcze w lipcu zeszłego roku prezydent Hanna Zdanowska wydała polecenie wstrzymania koszenia trawników w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Polecenie to zostało rozwinięte do standardów pielęgnacji trawników i łąk miejskich, które obowiązuje wszystkie jednostki miasta.

Ponadto w kwietniu br. koszenie na terenach zarządzanych przez miasto zostało wstrzymane do odwołania. Zakaz ten nie obowiązuje jedynie na terenach, które muszą być koszone z uwagi na odrębne przepisy:

  • w pasach drogowych, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, ale nie krócej niż na 10 cm,
  • obiektach melioracji,
  • boiskach i placach zabaw.

Zakaz ten nie obowiązuje także na terenach zarządzanych przez inne podmioty niż gmina. Prawo nie daje dzisiaj możliwości wprowadzenia takich standardów na nieruchomościach prywatnych.

- Niemniej jednak, zachęcamy wszystkich do podobnych działań. Rekomendacje dot. pielęgnacji trawników wysłaliśmy do łódzkich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które zachęcamy do ograniczenia koszenia. Niektóre z nich już zadeklarowały, że tak zrobią – mówi M. Riemer.

EKOPORTAL

- Każdy zainteresowany znajdzie standardy pielęgnacji na miejskim Ekoportalu, który zadebiutował w sieci w piątek. - Na stronie lodz.pl/ekoportal znalazły się informacje o środowisku, o klimacie, o projektach, jakie miasto realizuje w tym obszarze. Serwis będzie stale rozwijany, szykujemy między innymi podręcznik dla mieszkańców „jak projektować własne ogrody deszczowe”, który również będzie można tam znaleźć – mówi Riemer.

Już teraz mieszkańcy mogą korzystać z mini-poradnika, jak projektować przydomowe ogrody, aby lepiej znosiły one suszę i magazynowały deszczówkę. 

OPIEKUNOWIE ZIELENI

- Mieszkańcy coraz bardziej interesują się zielenią. Dlatego, aby ułatwić im kontakt z osobami odpowiedzialnymi za ten obszar w mieście, powołaliśmy instytucję opiekunów zieleni. Miasto zostało podzielone na 5 rejonów i każdy ma dedykowanych pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. Kontakty do nich znajdują się na Ekoportalu (przejdź do informacji o opiekunach zieleni >>) i każdy mieszkaniec może zgłosić im swoje uwagi, czy interwencje, które należy podjąć na terenach zieleni – mówi Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

 

 

 

Powiązane pliki

Kontakt