Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 23 lipca 2024

Remont Jaracza. Kiedy rozpoczną się prace nad nową nawierzchnią?

red

Firma Jagez wygrała ogłoszony przez Zarząd... więcej

poniedziałek, 22 lipca 2024

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy

Wille Ludwika Meyera przy Moniuszki w remoncie. Uchylamy rąbka tajemnicy [ZDJĘCIA]

Piotr Jach

Na etapie ostatnich prac wykończeniowych jest... więcej

piątek, 19 lipca 2024

Stary Rynek

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce poprowadzi panel obywatelski online

Znamy terminy pierwszego Łódzkiego Panelu Obywatelskiego „Zieleń w mieście. Z powodu pandemii koronawirusa, spotkania panelu, zostały w lutym wstrzymane. Teraz wracamy w nowej formule – online. Jako pierwsi w Polsce, a trzeci w Europie – startujemy z panelem obywatelskim przez internet. Do tej pory żadne miasto w naszym kraju nie podjęło się przeprowadzenia takiego procesu.

Pierwsze spotkanie w ramach Łódzkiego Ppanelu Obywatelskiego odbyło się na dużej sali obrad UMŁ, kolejne będą przeniesione do Internetu. , fot. Archiwum UMŁ

Jako pierwsze w dniach 23 – 24 maja, zaplanowane jest spotkanie wprowadzające, przypominające wnioski z pierwszego spotkania panelu (sprzed pandemii). Kolejne spotkanie, edukacyjne, dotyczące suszy w mieście przygotowywane jest na dni 6-7 czerwca. Spotkania będą dzielone na webinaria i małe grupy dyskusyjne.

Przygotowanie do panelu online rozpoczęło się od rozmów z panelistami. Okazało się, że większość zgodziła się na nową formułę.

- Nasze zdziwienie i radość były ogromne, bo prawie wszyscy odpowiedzieli zdecydowane „tak”. A więc – przystąpiliśmy do prac. Jesteśmy przygotowani do tego, by pomóc w obsłudze komputerów, tym którzy nie czują się pewnie w tej dziedzinie, a także, by wypożyczyć sprzęt tym, którzy go nie mają – opowiada Katarzyna Dyzio z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Nowa formuła będzie prosta. Spotkania z ekspertami, które w pierwotnym założeniu miały się odbywać na dużej sali obrad UMŁ (zorganizowane zostało jedno takie spotkanie – jeszcze przed ogłoszeniem pandemii), teraz będą przeniesione do Internetu. Każde spotkanie rozpocznie się od kilkugodzinnego webinaru, podczas którego paneliści zapoznają się z teorią dotyczącą danego tematu, przekazywaną przez ekspertów. Potem paneliści spotkają się w mniejszych grupach (także przez platformy internetowe), w których będą mogli przedyskutować usłyszane wcześniej stanowiska ekspertów, będzie to też czas na stworzenie wstępnych wniosków. Paneliści będą mogli wybrać termin (godzinę) spotkania spośród kilku propozycji.

- Nie wykluczamy, że ostatnie spotkania może będą mogły być zorganizowane na żywo, face to face, tak jak w pierwotnym wariancie. Ale każdorazowo przed podjęciem takiej decyzji, będziemy mieli na względzie przede wszystkim zdrowie i dobro naszych panelistów – informuje Katarzyna Dyzio.

Łódzki Panel Obywatelski obejmuje tematykę – przeciwdziałania suszy w mieście, a także wspólnego z mieszkańcami - kształtowania zieleni oraz poprawy jej stanu w mieście.

- Bardzo jesteśmy ciekawi wniosków i wyników Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Jest to dla nas kolejne narzędzie, dzięki któremu EkoPakt przygotowywany dla miasta, będzie bogatszym i pełniejszym dokumentem – informuje Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

 

 

 

Kontakt