- W maju zakończyliśmy najdroższy remont kamienicy w śródmieściu w ramach programu rewitalizacji. Budynek został rozbudowany o dwie nowe części: oficynę północną i zachodnią. Poddasze budynku frontowego oraz istniejącej oficyny wschodniej zostało nadbudowane. Na zewnątrz budynku urządzony został ogólnodostępny dziedziniec, na którym zasadzonych zostało sześć siedmiometrowych klonów. To idealne miejsce do spędzania wolnego czasu, można tu będzie usiąść na ławce, przeczytać książkę czy po prostu porozmawiać ze znajomymi – mówi Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.
Od strony ulicy Tuwima kamienica znów wygląda jak przed laty. Do zabytkowego frontu została dostawiona zupełnie nowa bryła, plomba, która połączyła zabytkowy fragment budynku z siedzibą EC1. Kamienica zmieniła swoją funkcję z mieszkalnej na biurowo-usługową. Główną część zajmą biura instytucji EC1. Powstaną także: nowoczesna biblioteka publiczna oraz trzy lokale usługowe na parterze od strony ul. Tuwima.
- W lipcu w tym miejscu otworzymy jedną z najnowocześniejszych bibliotek w Łodzi. Na dwóch piętrach o powierzchni 600 m kw łącznie znalazło się ponad 15 000 książek: głównie kryminały i reportaże, ale możemy się też pochwalić bogatym zbiorem książek dziecięcych. Nowa filia będzie nosiła nazwę TUVIM, nawiązując do patrona ulicy Juliana Tuwima – dodaje Dorota Sztyler, kierownik filii.
W wystroju nowej filii znalazło się dużo elementów nawiązujących do natury. Na czytelników będzie czekała strefa dla małych dzieci, strefa dla młodzieży, playstation, sala kominkowa i kilka stref relaksu.
- EC1-Łódź Miasto Kultury wzbogaciło się o 115 przestrzeni biurowych. Znajdzie się tu cały pion administracji naszej instytucji. Cieszymy się, że będziemy w jednym miejscu. W chwili obecnej jesteśmy na etapie przeprowadzki, w lipcu powinniśmy już zadomowić się w nowym miejscu – mówi Marcin Jagodziński, kierownik Działu Administracji EC1
Dokumentację projektu remontu i przebudowy budynku przy ulicy Tuwima 46 przygotowali architekci z łódzkiej pracowni architektonicznej BIPROWŁÓK.
Za pierwszą koncepcję i projekt funkcjonalno-wykonawczy odpowiada biuro SUD Polska. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Mostostal Warszawa, dla której projekt budowlano-wykonawczy przygotowała pracownia Vis-A-Art Biuro Projektowe Dariusz Nitecki.
Wartość inwestycji to 28 841 657,60 zł i jest to najdroższy remont kamienicy w łódzkim śródmieściu. Umowa z firmą MOSTOSTAL Warszawa S.A. została podpisana 3 stycznia 2018 roku.
Projekt pn.: „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar ograniczony ulicami: Narutowicza, Targową, Tuwima, Kilińskiego wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic a także pierzeje ul. Kilińskiego" realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 29 sierpnia 2017 r. nr UDA-WND-RPLD.06.03.01-10-0001/16-00.
Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.