- Dla naszego miasta to bardzo ważne, by wspierać tych, którzy wybrali Łódź na swój nowy dom. Tutaj będą mogli uczyć się języka polskiego, dostaną pomoc prawną, czy porady dotyczące funkcjonowania w naszym mieście – informuje Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.
W Łódzkim Centrum Wielokulturowym będzie można otrzymać wsparcie psychologiczne, czy wsparcie w sytuacji doświadczenia przemocy lub dyskryminacji. W planie są też działania aktywizujące obcokrajowców, takie jak wycieczki turystyczne po Łodzi.
- Istotne jest, że obcokrajowcy będą mieli możliwość skorzystania ze wsparcia indywidualnego asystenta mówiącego w jednym z czterech języków: angielskim, ukraińskim, białoruskim lub rosyjskim. – dodaje Katarzyna Dyzio, dyr. Biura Aktywności Miejskiej.
- Potrzebujemy teraz kilku tygodni, by zrekrutować pracowników i ich przeszkolić. Przez najbliższy rok będziemy badać i sprawdzać, z czym mają problem cudzoziemcy i cudzoziemki. Na podstawie naszych doświadczeń z Warszawy czy Łomży, wiemy, że często są to problemy językowe, formularze niedostosowane językowo, istotne są także konsultacje prawne, które tutaj w Łodzi też będą dostępne. – informuje Anna Chmielewska z fundacji „Ocalenie”.
Łódzkie Centrum Wielokulturowe powstaje na Narutowicza 8/10. Na roczną działalność Centrum przeznaczone jest 350 tys. zł.