Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Kultowe „Siódemki” zyskały nowy ogródek

Jest dwupoziomowy, cały przeszklony i całoroczny. Wokół niego rozkwitło zielone podwórko z drzewami i krzewami.

Nowy, piętrowy ogródek z przeszklonym dachem powstały na podwórku nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 77.

– Pałac Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 to kolejna perła łódzkiej rewitalizacji. To również jeden z najciekawszych zabytków na najważniejszej ulicy Łodzi. Pod tym adresem mieścił się słynny klub studencki „Siódemki”. Na jego niewielkiej, wciśniętej w róg sali scenie, regularnie koncertowały największe gwiazdy jazzu i rocka. „Siódemki” to miejsce pełne legend i anegdot. Jedna z atrakcji turystycznych naszego miasta. Dziś prezentujemy nowe miejsce na mapie Łodzi – tu przy ulicy Piotrkowskiej powstał nowy dwupoziomowy, cały przeszklony ogródek. Ale to nie wszystko remont przeszły również pałacowe wnętrza. Pałac odzyskał zabytkowe polichromie, malowidła i zdobienia. W budynku powstały przestrzenie przeznaczone na działalność gastronomiczną oraz 16 lokali biurowych. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowany został dźwig osobowy, zniknęły wszelkie bariery architektoniczne. Wartość inwestycji przy Piotrkowskiej 77 to 9 mln zł – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Tak jak dotychczas, dawny pałac Maksymiliana Goldfedera pełnił będzie funkcję usługową, a działające w nim od lat lokale gastronomiczne, które na stałe wpisały się w gastronomiczną i rozrywkową mapę Łodzi, pozostaną w budynku. W oficynie i na nieużytkowanym poddaszu powstaną nowe lokale biurowe.

– Ważnym elementem tej przestrzeni jest zieleń. Na podwórku zostały posadzone pnącza, krzewy, kwiaty i byliny. Rosną tu też dwa graby. Wszystkie nasadzenia utrzymane są w charakterze dużych grup roślinnych. Remont dobiega końca i niebawem to miejsce ożyje nową energią. Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta, jak i turyści będą chętnie odwiedzać to miejsce – dodaje wiceprezydent Adam Pustelnik.

– Łódzka rewitalizacja kwitnie i to podwórko jest tego idealnym przykładem. Niedawno informowaliśmy o rozpoczęciu prac w podwórku przy Piotrkowskiej 102. Dziś prezentujemy efekt finalny podwórka przy Piotrkowskiej 77. Jesteśmy w miejscu kultowym – nie tylko z uwagi na słynne „Siódemki” – również historia właściciela pałacu jest bardzo ciekawa. Maksymilian Goldfeder do Łodzi przyjechał w 1870 r. z Warszawy, gdzie pracował u brata. W Łodzi prowadził kantor. W 1899 r. za 15 tys. rubli kupił działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Powstał w tym miejscu zachwycający detalami pałac zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego, słynnego łódzkiego architekta miejskiego. Roboty rewitalizacyjne są już na ukończeniu. Odnowione zostały elewacje, wyremontowano podwórze, a także wykonane zostały prace remontowe w oficynie. Był to bardzo skomplikowany projekt, realizowany w szczególnych warunkach, bo przy częściowym zasiedleniu obiektu. A wszystko odbywało się pod okiem konserwatora zabytków – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na parterze pałacu mieścił się dom bankowo-handlowy, na piętrze były luksusowe, reprezentacyjne salony, zaś w oficynie zwykłe mieszkania. Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na XVI-wiecznych pałacach Florencji i Rzymu.

Po II wojnie światowej państwo przejęło rezydencję i przekazało w użytkowanie Miejskim Zakładom Komunikacyjnym. To właśnie wtedy po sąsiedzku przebito przejście między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki, które dzisiaj znane jest jako pasaż Rubinsteina. W końcu lat 50. rezydencja stała się mekką łódzkich studentów. Na parterze otwarto studencki Klub 77, który stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego.

– Projektowanie zajęło nam aż 18 miesięcy, przy stałej współpracy i uzgadnianiu z konserwatorem zabytków. Obiekty zabytkowe wymagają innego podejścia niż budowa nowego obiektu. Liczba detali wymagających uzgodnień jest ogromna. Bardzo dużo czasu zajęły nam zdobienia stolarki drzwiowej oraz na klatki schodowej. Jednym z takich elementów, który powinien chyba wszystkim się spodobać, jest powrót do pierwotnej kolorystyki budynku wybranej przez Hilarego Majewskiego. Była ona utrzymana w odcieniach zieleni i jasnej oliwki. W podobnej tonacji powstała na podwórku wiata z antresolą, która będzie pełniła funkcję ogródka gastronomicznego. Podwórko, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków zostało wyłożone płytami granitowymi w dwóch kolorach, które trzeba było sprowadzić z Indii, gdyż takie u nas nie występują – mówi Sławomir Ostrowski, przedstawiciel firmy remontowej.

Dobiegający końca remont pałacu przy ul. Piotrkowskiej 77 cieszy również artystów występujących na klubowej scenie. Jednym z nich jest Michał Urbaniak: – Piotrkowska 77, klub „Siódemki”… To była druga szkoła dla mnie. Tam się uczyłem jazzu i życia. Tam miałem w szatni swój saksofon. Oddawałem szatniarzowi skrzypce ze szkoły muzycznej i z saksofonem spędzałem w „Siódemkach” resztę dnia. A rano, już ze skrzypcami maszerowałem do szkoły na ul. Jaracza i znów stawałem się porządnym uczniem liceum muzycznego. To były fantastyczne czasy i fantastyczne miejsce. Życzyłbym sobie, aby takie miejsca z super muzyką i ciekawymi ludźmi, wciąż były dostępne dla młodych.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 2" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Kontakt