Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 27 października 2021

Wielkie zmiany na Włókienniczej. Coraz bliżej końca remontu

ota, ML / ŁÓDŹ.PL

Ciężki sprzęt wrócił na Włókienniczą, której... więcej

wtorek, 26 października 2021

Wirtualne spacery po Włókienniczej i Ogrodowej. Zobacz, jak się zmienią

ota, ML / ŁÓDŹ.PL

Chcesz zobaczyć, jak wkrótce będą wyglądały... więcej

Wystartowała przebudowa placu przed hotelem PURO. Jak będzie wyglądać?

AHa / ŁÓDŹ.PL

Najbliższe dziesięć tygodni upłynie na małej... więcej

Księży Młyn. Wielki łódzki projekt rewitalizacyjny [ZDJĘCIA]

Księży Młyn to gwiazda łódzkich projektów rewitalizacyjnych. Miejsce z niepowtarzalnym klimatem fabrycznej Łodzi. Jest nie tylko obowiązkową pozycją na mapie dla turystów, ale i kulturalnym centrum dla wszystkich łodzian.

Historia miasta w mieście

Zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień, zbudowany w XIX w. przez najbogatszego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera, był samowystarczalnym miastem w mieście, wzorowanym na angielskich osadach przemysłowych. Działała tu ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, domy robotnicze, szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, sklepy, rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to zbudowane wzdłuż prostych brukowanych uliczek. 

W 1971 r. Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, ale upadek przemysłu włókienniczego po 1989 r. wymusił zmianę funkcji osiedla. 

Nowa przestrzeń dla kultury i sztuki

Najpierw pojawiły się tu projekty deweloperskie, dawna remiza zamieniła się w wysokiej klasy biurowiec, potem były Lofty U Scheiblera, Art_Inkubator, nowe osiedla, Akademickie Centrum Designu.

W 2012 r. rozpoczęły się prace na osiedlu domów robotniczych, czyli w najbardziej kameralnej części dawnego imperium Scheiblera. Do 2023 r. miasto wyremontuje 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Dzięki tym pracom niemal całe zabytkowe osiedle za 2 lata odzyska historyczny wygląd. 

Już dziś w wyremontowanych budynkach powstają nowoczesne mieszkania, restauracje i kawiarnie oraz pracownie artystyczne. W tych oryginalnych przestrzeniach organizowane są wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów.

Czy wiesz jak tu trafić?

Od północy z trasy W-Z spacerem przez parki Źródliska lub ul. Przędzalnianą. 

Od zachodu z ul. Piotrkowskiej lub Kilińskiego spacerem ul. Tymienieckiego lub Fabryczną.

Od południa z ul. Milionowej spacerem ul. Przędzalnianą.

Od wschodu z al. Rydza-Śmigłego spacerem ul. Tymienieckiego.

Bezpośrednio autobusami linii nr 55 A i B oraz 77.

 

Kontakt