Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

wtorek, 30 kwietnia 2024

Nowe przystanki na Zachodniej prawie gotowe. MPK Łódź zmieni trasy [ZDJĘCIA]

ML

W ramach przebudowy ul. Legionów powstają nowe... więcej

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie

Zielony plac Wolności tętni życiem! Łodzianie pokochali go po metamorfozie [ZDJĘCIA]

ML

Przebudowa placu Wolności to przede wszystkim... więcej

piątek, 26 kwietnia 2024

Księży Młyn. Wielki łódzki projekt rewitalizacyjny [ZDJĘCIA]

Księży Młyn to gwiazda łódzkich projektów rewitalizacyjnych. Miejsce z niepowtarzalnym klimatem fabrycznej Łodzi. Jest nie tylko obowiązkową pozycją na mapie dla turystów, ale i kulturalnym centrum dla wszystkich łodzian.

Historia miasta w mieście

Zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień, zbudowany w XIX w. przez najbogatszego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera, był samowystarczalnym miastem w mieście, wzorowanym na angielskich osadach przemysłowych. Działała tu ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, domy robotnicze, szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, sklepy, rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to zbudowane wzdłuż prostych brukowanych uliczek. 

W 1971 r. Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, ale upadek przemysłu włókienniczego po 1989 r. wymusił zmianę funkcji osiedla. 

Nowa przestrzeń dla kultury i sztuki

Najpierw pojawiły się tu projekty deweloperskie, dawna remiza zamieniła się w wysokiej klasy biurowiec, potem były Lofty U Scheiblera, Art_Inkubator, nowe osiedla, Akademickie Centrum Designu.

W 2012 r. rozpoczęły się prace na osiedlu domów robotniczych, czyli w najbardziej kameralnej części dawnego imperium Scheiblera. Do 2023 r. miasto wyremontuje 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Dzięki tym pracom niemal całe zabytkowe osiedle za 2 lata odzyska historyczny wygląd. 

Już dziś w wyremontowanych budynkach powstają nowoczesne mieszkania, restauracje i kawiarnie oraz pracownie artystyczne. W tych oryginalnych przestrzeniach organizowane są wydarzenia kulturalne, festiwale, pokazy mody, a dawne wille i pałace są dziś siedzibą muzeów.

Czy wiesz jak tu trafić?

Od północy z trasy W-Z spacerem przez parki Źródliska lub ul. Przędzalnianą. 

Od zachodu z ul. Piotrkowskiej lub Kilińskiego spacerem ul. Tymienieckiego lub Fabryczną.

Od południa z ul. Milionowej spacerem ul. Przędzalnianą.

Od wschodu z al. Rydza-Śmigłego spacerem ul. Tymienieckiego.

Bezpośrednio autobusami linii nr 55 A i B oraz 77.

 

Kontakt