Łódź Rewitalizuje

Polecane aktualności

środa, 27 października 2021

Wielkie zmiany na Włókienniczej. Coraz bliżej końca remontu

ota, ML / ŁÓDŹ.PL

Ciężki sprzęt wrócił na Włókienniczą, której... więcej

wtorek, 26 października 2021

Wirtualne spacery po Włókienniczej i Ogrodowej. Zobacz, jak się zmienią

ota, ML / ŁÓDŹ.PL

Chcesz zobaczyć, jak wkrótce będą wyglądały... więcej

Wystartowała przebudowa placu przed hotelem PURO. Jak będzie wyglądać?

AHa / ŁÓDŹ.PL

Najbliższe dziesięć tygodni upłynie na małej... więcej

Księży Młyn. Kolejna famuła po remoncie - to już dziesiąta!

Skończył się właśnie remont w dziesiątym domu robotniczym na zabytkowym osiedlu Księży Młyn. W tym roku gotowy do użytku będzie jeszcze jedenasty.

Wyremontowana famuła

Pofabryczne osiedle Księży Młyn to, obok centrum Łodzi, najważniejszy obszar rewitalizacji w mieście. Charakterystyczne piętrowe domy z cegły odzyskują sukcesywnie blask. Odnowa Księżego Młyna nabrała rozmachu dzięki unijnemu dofinansowaniu. Bez niego rocznie remontowano jeden budynek. Teraz prace trwają w siedmiu, a do końca roku miasto wybierze wykonawców dla czterech kolejnych.

Księży Młyn: w tym roku jeszcze jedenasty dom

— Skończyliśmy remont famuły przy ul. Księży Młyn 3. Właśnie trwają tam odbiory. Do końca roku oddamy też do użytku dom pod numerem 9 — mówi Robert Wiktorowicz, szef firmy VIK-BUD, generalnego wykonawcy.

VIK-BUD specjalizuje się w remontach zabytkowych budynków. Na Księżym Młynie odnawia także inne domy, m.in. największą z famuł przy ul. Fabrycznej 21 należącą do wspólnoty mieszkaniowej (które również włączono do programu rewitalizacji). Na koncie ma także remont pałacu Poznańskich, modernizację dawnego komisariatu i willi przy al. Kościuszki 19, łódzki oddział Narodowego Banku Polskiego i dom Otto Gehliga.

Co powstaje na Księżym Młynie?

— Wyremontowaliśmy już trzy domy przy ul. Przędzalnianej i wszystkie sześć domów po parzystej stronie ul. Księży Młyn. Famuła pod numerem 3 to pierwszy z budynków, które oddajemy do użytku po nieparzystej stronie. Wszystkie przechodzą gruntowne remonty i są podłączane do sieci centralnego ogrzewania. Urządzamy w nich nie tylko mieszkania komunalne, ale także pracownie artystyczne, centrum turysty czy lokale gastronomiczne — mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Do końca 2023 r. wyremontowanych zostanie w sumie 29 domów przy ul. Księży Młyn, Przędzalnianej i Fabrycznej, a także uliczki, konsumy oraz budynki gospodarcze, w których powstają m.in. lokale użytkowe, czy restauracje.

Rewitalizacja Księżego Młyna będzie kosztowała w sumie 70 mln zł.


Projekt pn. „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna”

Umowa nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 o dofinansowanie remontu przez Unię Europejską i budżet państwa została podpisana 28 września 2018 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt